1. 1.
  tbmm'nin kurulusundan hemen sonra 29 nisan 1920'de cikartilan kanundur. 15 nisan 1923'te kanunda degisiklik yapilmistir. saltanata ve onu destekleyenlere karsi cikartilmistir.
  dini ve mukaddesatı diniyeyi siyasi gayelere esas veya alet ittihaz maksadıyla cemiyetler teşkili memnudur ( yasaktır)
  bu kabil cemiyetleri teşkil edenler veya bu cemiyetlere dahil olanlar haini vatan addolunurlar.dini veya mukaddesatı diniyeyi alet ittihaz ederek şekli devleti tadil ve tağyir veya emniyeti devleti ihlal veya dini veya mukaddesatı diniyeyi alet ittihaz ederek her ne suretle olursa olsun ahali arasında fesat ve nifak ilkası için gerek münferiden ve gerek müçtemian (toplu olarak) kavli ( yani sözlü) tahriri (yani yazılı) veya fiili (yani eylemli) bir şekilde veya nutuk iradı veyahut neşriyat icrası suretiyle harekette bulunanlar kezalik haini vatan addolunur"
  1982 anayasasına göre cumhurbaşkanları ancak "vatan hainliği" suçu ile yargılanabilir
  1991 yılında turgut özal döneminde kaldırılmıştır.
  1 ... bohemian rhapsody
 2. 2.
  olması gereken ama neden kaldırıldığı aşikar olan yasa.
  1 ... derberker
 3. 3.
  Kürt başbakan tarafından kardırılan kanun.

  Bdp alenen pkk'nın siyasi kısmını temsil ederken elimiz kolumuz bağlı oturuyoruz. Kürt sorununu çözün yoksa olacaklardan sorumlu değiliz diyen teröristler elini kolunu sallayarak gezebiliyor.

  Twitter'a güç gösterisi yapıp rest çeken ampuller, senin vatanına, milletine, bayrağına dil uzatıp türlü orospu çocukluğuna imza atan bu tek kaşlılara niye çıkıp da bir şey demiyorsunuz?
  2 -2 ... kuyruk yagi
 4. 4.
  saçma sapan kanundur.bu ülkede her başa geçen diğerlerini haksız yere vatan hainliğinden suçlu bulup yargılayabilir.yargıladıda.kaldırılması isabet olmuştur.
  -3 ... larukkasay