bugün

Başkasının mutluluğündan ve özgürlüğünden deliye dönmelerinden.
hakkında zerre bilgi sahibi olmadığı bir konuyu körü körüne savunuyorsa o yobazdır. her görüşün yobazı vardır.
bencilliginden ve egosundan ha bi de düşünce özgürlüğü konusundaki saygısız davranışlarından.
geçen sene keşfettiğim çok basit bir test var. 3-5 kişilik samimi arkadaş ortamında geyik muhabbeti yaparken onlara, "eğer çocuğunuz eşcinsel olursa ne yaparsınız ?" sorusunu yöneltin.

size garanti veriyorum, alacağınız yanıtlar sizi dumura uğratacaktır. "evden kovarım"dan tutunda "poşete bağlayıp çöpe atarım"lara kadar garip garip yanıtlar aldım. bu arada birşey daha anladım bu testi yaptığım insanlardan. kız erkek farketmiyormuş abi, yobaz yobazmış.

dipçe: eşcinsel değilim.
Esnek düşünemiyorsa ve işine geleni yaşıyorsa, Kendi gerçeklerini uyduruyorsa işte o insan yobazdır.
Kavun alırken yaptığımız gibi, götünü koklayarak.
Sağlık nedenleri dışında içki içmiyorsa yobazdır.
Şimdi bu kafaya ne cevap verilebilir. Yani bir kişi haramdır diye içki içmiyorsa yobaz. Yani müslümansa kafadan yobaz.
Demek ki şarap içince hem kafa hem iman gidiyor.
Tamam, biz haram olduğu için içki içmeyiz. Bakalım hangimiz haklı çıkacak.
Bence asıl yobaz bu sabit fikirli tipler.
Tesadüf kelimesi yerine tevafuk kelimesini kullanıyorsa o kişi yobazdır.
bos tenekeden ses cok cikar. tespit kasmaya gerek yok kendisi kisa surede ne mal olduğunu belli edecektir zaten.
Agabeye oy veren adam yobazdır.
ilk cümlelerde anlaşılır.

Konuşması yeterli, konuşmuyorsa 3-5 dk izle yine anlarsın.
Bazı kelimelerden. Zina, ümmet gibi kelimelerden. Bir de merhabaya aleyküm selam diyorsa kaç kaç kaç.
aynısı ankara'da olunca işte pislikler dökülüyor deyip, beylikdüzünde olunca abi başka işi yok muymuş onların diyorsa anlıyorum ki mis gibi yobaz.
kadınlara ve çocuklara ve sabi sübyanlara bakışlarından.
Bir düşünceye körü körüne bağlanıp aksini iddia edenlere sert çıkışanlar, kendinden farklı görüşlere sahip kişilere saygı göstermeyenler yobazdır.

Farklı düşüncelerin olması normaldir. Herkes aynı şekilde düşünmek zorunda değildir.
Farklılıklar zenginliğimizdir.
görsel
Osmanlı tuğralı yüzükten.
Başında takke veya kufi varsa sürekli dinden kitaptan bahsediyorsa ve bunu da sana dayatıyorsa, bak yapmazsan yanarsın kelimelerini kullanıyorsa hemen bulunduğu yerden uzaklaş, işte o yobazdır çünkü o kadar çok bu konularda konuşur ki; bazı dinle ilgili konuları kendisi yorumlayıp inandığı yalanları sana bana dayatmaktadır, bu tür insanlar çok tehlikelidir.

Müslümanlıkla alakaları yoktur.

(bkz: körü körüne inanmak)
Bir kaç dakika dinlemek yetiyor çoğu zaman.
Karması “klavye delikanlısı” olanların entrylerine bakın. Sizde hemen anlayacaksınız.
maymundan geldiğini iddia ediyorsa yobazdır. insanlığın ve ülkenin sırtında kamburdur bunlar. istisnalar hariç çok konuşurlar buna mükabil bir dikili taşları yoktur insaniyet namına.
Asla anlayamazsınız. Düzenli namaz kılıp , ak partiyi savunan ama felsefe yüksek lisansı yapan, kitap okumaktan gözleri bozulmuş , acayip naif , acayip düşünceli bir tanıdığım var. Üstelik engelli cocukların öğretmeni ve onlar için elinden geleni yapıyor. Can ile baş ile çalışıyor. Cinsel eğitim de veriyor çocuklara . Belki öğrettiklerini 5 dakika bile geçmeden unutacak olan otizmli çocuklara bile hiç yılmadan ilk kez öğretir gibi yeniden öğretiyor sürekli.

Bizim toplumda önyargı diye bağıranlar kendileri nasıl acaba?
Siz simdi sabit fikirli değil misiniz yani? Bir kadın başörtülü diye baştan onu yobaz , cahil şeklinde düşünmüyor musunuz? Çok açık giyindiği için " kesin yollu" demiyor musunuz öte yandan rus kadınlar mesele olduğunda 500 erkekle de yatmış olsa , hayati boyunca mini etek giyecek de olsa sizinle evlenecek olsa mutluluktan çıldırırdınız. Bizim ülkemizde inanilmaz bir bilgi kirliliği , algı bulanıklığı var. Siyah beyaz diye ayirmakta üstümüze yok.
Asla kendi özgün düşünce bakış açısı sunmaz.
Yobaz çubuğuyla.

Kız yoook, düşündüğün gibi değil...
yobazlık; olaylara farklı perspektiflerden bakmayı reddetmek ve hep bir at gözlüğü ile bakmaktır.
hiçbir yeniliğe açık olmamak, kendi bildiğinin doğru olduğuna direnmek ve takmış olduğu at gözlüğünü asla çıkaramamaktır.