bugün

başımdan geçen bir konuyu anlatacagım; ortalama 14-15 yaşlarındayım mahallede yaşlı bir dede vardı. okul zamanından sonra neden oldu bilmiyorum ama atatürk nasıldı diye sormuştum. sorduguma pişman etmişti nerdeyse dövecekti beni. dedikleri tam net aklımda olmasada şunun üzerineydi. bu vatan bu milleti kimse bölemiyecek bilmedikleriniz var, köyümüzün imamını öldürdüler ateşe verdiler bize kızdılar sürüklediler, ateş açtılar korkuttlar, baskı kurdular inancımız yüzünden. kadınlarımızın başını açtırmak istediler bizede şapka dagıttılar, istemeyenleri dövüyorlardı dedi. şaşkındım. tam olarak o an ne hissettim anlamadım ama bir garip geliyodu cümleler. biz rumlara ermenilere karşı çıktık ALLAH belasını versin o inönü nün dedi. inönü kim tam bilmiyordum o zamanlar. merak etmeyin öyle ya da böyle kaybeden biz olmayacagız dedi. sonra kalkıp gitmiştim. ama çözemedim o günler ne diyor ne anlatıyor diye.

birinci sebep o yıllarda bizim ne oldugunu ne oluştugunu bilmedigimiz şeylerden dolayı yaşanan bazı durumlardan dolayı sevmeyen kişiler oldugundan olabilir diye düşünüyorum. burda konuyu anlatan dede öleli uzun süre oldu ama kendince nedenleri vardı. bu sebeplerden bir tanesi. bü yüzden ki bir insan bu yüzden sevmeyebilir.
ilginç bir soru. "öncelikle soru şeklindeki başlıklara cevap vermek çaylaklık nedenidir, dikkatli olun". neyse...

isteyen sevmez. sonuçta bunun birçok nedeni olabilir. misal ben bunu anlayışla karşılarım.

elbette atatürk'e iftira atmak ve hakaret etmek her şeyden önce şerefsizliktir. elinde belge olmadan "şöyle yapmış, böyle yapmış" diyenleri ciddiye almak bir kenara dursun adam yerine bile koymam ben. hatta bu olayın atatürk'ten ziyade benimle var. atatürk, lenin, che guavera hatta adolf hitler... hangi tarihi karakter olursa olsun elde belge olmadan konuşmak saçmadır ki bunun sonu da yoktur.

geçenlerde bir sınıftan bir arkadaşla konuşuyorduk... yahu adam bir iddialar attı ortaya... aklınız hayaliniz durur. en ilginç olanı ise "atatürk'ü avrupa anadoludaki islam izlerini silsin" diye göndermiş.

ahaahhahaa. öhm!
kendi anne-babasını, kardeşini, arkadaşını neden sevmez ise bunlarla alakalı değildir. can sıkıntısından olabilir.
seçme hakkı diyelim. şunu da unutmayalım tabii, atatürk ders kitaplarında bize gösterilenden bir hayli farklı. ondan olabilir. ayrıca bir insan şiddete başvurmadığı sürece, istediği gibi düşünme ve bunu açıklama hak ve özgürlüğüne sahiptir. alışalım bunlara, yıl oldu 2011.
tercih meselesidir.kürt, alevi ya da herhangi bir ırktan olup atatürk e saygı duyanlar da var.
(bkz: yiğidi öldür hakkını yeme)
atasını dedesini inkar eden yani bir nevi piç olanlar sevmeyebilir.
insanlara sözde çağdaşlık adı altında Mustafa Kemal Atatürk'ün adını kullanarak zulme uğradıkları için sevmezler ama tamamen bu batının oyunudur kısmende başarılıdırlar oysaki Mustafa Kemal ne dine karşıydı nede çağdaşlığa Mustafa Kemal 1.Meclisi açarken hatimler eşliğinde açmıştır ama insanlarayanlış lanse edilmiştir , birde Türkiye'yi sevmeyen ve Vatan hainleri sevmez.
Orospu çocuğu olduğu için sevmez.
Sütü bozuk olduğu için , yobaz olduğu için sevmez .
beyin attaya gittiği için!
Vatan hainidir.
Cahil cüheladır.
Doğru olmayan şeyleri doğru zannedip kabul eder. Belge kanıt ne isterse gösterirsin ama yok inanmaz.
Ama birilerinin söylediği kulaktan dolma bilgilere inanır.
Böyle de insanlardır.

Sevmek gibi bir zorunluluğu da yoktur kimsenin kimseyi. O yüzden pekte yadırganacak bir durum değil.
Canı ister sevmez. Özgür bir ülkedeyiz sonuçta.
şeriatı kaldırdığı için olabilir .
Olayları günümüz şartları ile değerlendirir , tarihi bir karakteri o zamanın şartlarıyla değerlendiremez ve bu şekilde atatürkte birçok açık bulduğunu zannader ve nihayetinde de sevmez.
türk değilse;

-kendine yakın görmediği için sevmez.
-dedelerine yaptıkları yüzünden sevmez.
-tanımadığı için sevmez.

türk ise;

-yaptıklarını anlayamadığı için sevmez.
-günlük politikaların esiri olduğu için sevmez.
-o'nun yaşadığı dönemde ülkenin içinde bulunduğu durumu kavrayamadığı için sevmez.
-sevmek zorunda olmadığı için sevmez.
Türkler adına vatanı adına iyi bir seyler yapmayi istemesi bile sevmek icin bir sebep ama bu kadar mal varken sevmeyeninin olması normal.
ibnelik paraylamı. ibnelik olsun.
1.4 milyar insanı başsız ve fakir bırakan; bir devleti yok eden bir insanı neden sevelim?
bunlara genelde klavye delikanlısı da deriz tarihini tarih bilmeyenlerden dinlediği için sevmezler.