bugün

hastasını kesmek üzere olan cerrahın kesiş esnasında aklından geçenlerdir.

hiç mi heyecanlanmaz, hiç mi eli titremez ya da hiç mi üzülmez kestiği için bilinmez ama muhakkak ki mekanik ve ruhsuz görünüşünün altında bir insan yaşamaktadır.
ailesine öldüğü bildirilen bir çocuğu sabaha kadar yaşatma çabası gösteren bir cerrah ruhsuz olmamalıdır ne de olsa.
cerrahlık zor iştir, her babayiğidin harcı değildir.
hiç bir şey..valla adamı beyaz peynir gibi kesiyorlar.protez teknisyenliği kapsamında ilk girdiğim ameliyatta bistüriyi bir daldırdı adamın bacağına valla mideme muhammed ali yumruk attı zannettim. ha sonradan alıştık biz de tabi.ama ilk görüntü hakkatten hasta ediyor adamı.
ne güzel kestim lan dümdüz valla. türevi egoist düşünceler olabilir.
terzinin kumaş keserkenki hisleriyle bir farkı yoktur.
işini yaptığını hissediyor.
bir cerrah olarak konuşabilirim ki, hiçbir şey hissetmiyorum. insanlar önüme yatıyor. kırt kırt. daha da abartılacak bir yanı yok.

subjektif olmasın diye de diyebilirim ki, genelde çoğu hiçbir şey hissetmez. hastalar gelsin. kırt kırt.
sadece ve yalnızca hastalığın durumuyla alakalı ne göreceği ve şimdiye dek görüp bilmediği neyle karşılaşabileceği gibi salt hastalıkla alakalı düşüncelerdir. duygudan ziyade düşüncelerdir diye tahmin ediyorum. zira ben cerrah olsam merakla keserdim tabi bayılmazsam.
cerrah olmaya gerek olmayan onları ameliyatta asiste edebilen herhangi bir kişinin de görüp müşahade edeceği histir. hatta eski protezi değiştirirken bacaktaki ana arteri yanlışlıkla kesen cerrahın götünün üç buçuk atmasını da anlamak için o anı müşahade etmek yeterlidir o cerrah olmak şart değildir..
+ Nabız alamıyorum efendim?
+ Ben paramı peşin aldım.
soğukkanlılık, tiksinmeme, kandan korkmama, hastasının iyileştiğinde duyacağı haz, hastasını kaybedilme riskinin ve sonrasında yaşanılacak olan acının yaratacağı burukluk olarak özetlenebilir.
heh hastayı açtık taaaa,

nasıl kapatıcam bu ay şu kart borcunu yaaa!
(bkz: stres)