bugün

genellikle tarihi ya da ne bileyimn teknik, mesleki bilgi gerektirmesi hasebiyle, okudukça karmaşıklaşan, anlamak için yırtılınmasına rağmen an-la-şı-la-ma-yan romanlardır. birazdan aşağıda ismi geçecek olan romanı yarısına kadar okumama rağmen an-la-ma-dım. suçun bir kısmı bendeyse büyük bir kısmı a.q'un yazarındadır. evet küfretim ve rahatladım.
tolstoy: savaş ve barış.
james joyce - ulysses *
genelde kişiye ağır gelen romanlardır. ya da saçmadır. bir bok anlatmaz.
(bkz: roman abramovich)

o kadar para saçmasını anlamıyorum bu adamın...
limon ağacı-sandy tolan
(bkz: the rule of four)

okumayın, okutmayın.
(bkz: uludağ roman)
okurken kelimelerin anlamına bakmaktan sayfanın ne demek istediğini anlamazsınız. (bkz: mai ve siyah)
nur baba
(bkz: yakup kadri karaosmanoğlu)
benim adım kırmızı-orhan pamuk
masonların saklı tarihi-tuncar tuğcu. hem saçmalamış. hem de yazılarının çoğunu başka yazarlardan çalmış.
(bkz: sofie nin dünyası)

birde ansiklopedi gibi kalındı. hayret birşey.
benim kasam bacak aram. pınar sarp. evet bi bok anlaşılamıyor başlığı ilginç diye kitaplarımın arasından bulup göz attım, tam da adı gibi saçma bir roman oradan oraya atlaya atlaya giden uyduruk bir hikayesi var üstelik gerçek hayattan alınmış otuz sayfadan fazla okuyamadım. siz siz olun çoçukların erişemeyeceği yerde saklayın.
vadide zambak-balzac.o kadar okuyupta sonuna bir kaç sayfa kalmıştıki artık yeter diyip bırakmak zorunda kaldığım,klasikleri sevmeme rağmen benzetmeleriyle ciddi anlamda canımı sıkan kitaptır.
felsefe kitaplarıdır.
üstadlar ben çözemedim anlayamıyorum kusura bakmayın.
cezmi abidir. romandır. kafayı çekince bi halt anlamazsın. kaçaçan hemen. kafa ütüler. * *
ağırlığından dolayı klasikler grubudur genellikle.özellikle üç yüz yıl kadar önceki fransayı anlatan romanlar acaip karmaşıktır.betimlemeler, anlatış, olayların ilerlemesi kasar da kasar.
(bkz: vadideki zambak)
dolstoyevski- budala
kesinlikle benim adım kırmızı. ötesi yok.
orhan pamuk'un okumaya yeltenip yarısında bıraktığım 2 kitabı. benim adım kırmızı ve masumiyet müzesi.

düzeltme: masumiyet müzesini bitirdim. güzelmiş lan.
bilumum klasik romanlardır.
ferrasini satan bilge- robin sharma
ölüler evinden anılar_dostoyevski
(bkz: böğğ)
aşkı memnu.

edit: ne kadar sikim bir kitaptır öyle.
"boş bir çerçeve gibi duvarda asılı duruyordum. bi de bakmışım ki psikoloğuma tecavüz etmişim." * temalı romanlar.

(bkz: okuduklarımızdan anladıklarımız)