bugün

Z kuşağı hatırlamaz.
millet türkiye hala ucuz , sizin paranız yok. yani var ama bir değeri yok.

elin bulgaristanlısı bile gelip bagajını doldurup dönüyor.
Ülkeyi istilâ ettikten sonra rahatlayıp fiyatların anasını bellediler. Türkiye'de bir mahallede bu üç marketten biri yoksa ölmüşsünüzdür muhtemelen.öyle bir yer yok çünkü.

Kurufasülyenin kilosu 25 lira. Soğan, salça, pirinç pilavı , yağların maliyetini de hesapladığında insan "her gün dışarıdan yemek söylesem daha mantıklı sanırım" şeklinde düşünmeye başlıyor.
Geçtiğimiz günlerde a101'den 3 lira daha ucuza bir başka markette ürün buldum. Satın almış olduğum için içime oturdu. O gün bugündür acil değilse burası en ucuzdur diye şak diye satın almıyorum. Araştırmadan alınca yaslıyorlar. Aman dikkat.
Şimdi de ucuz zaten. Taban fiyatı bu üçlü belirliyor.
Ucuzluktan ziyade bir alternatifti. Eskiden bu kadar yaygın değillerdi ve genellikle maddi durumu iyi olmayanların tercih ettiği yerlerdi. Şimdi iste neredeyse her kesimin zorunluluğu.
Özellikle A101, Şok gibi marketleri büyük bir şehrin büyük ilçesinde oturmama rağmen liseden sonra bu kadar çok görmeye başlamıştım. Bim vardı ama buradan alışveriş yapmak veya poşetini taşımak ilk zamanlar arkadaş arasında dalga konusuna neden oluyordu. ''Ne o lan bim'den mi aldık bu kadar dandik '' gibi laflar geçiyordu. Şimdi ise aslında pek ürün kalitesini yükselttiklerini söylemem ama türkiye'nin maddi alım gücü çok düştüğünden bu tür "ucuz maliyetli" marketleri vatandaşın tercih etme oranı yükseldi . Hal böyle olunca da zaten iyi kazanmaya, iyi kazanınca da mahalle aralarına bile girmeye başladılar.