bugün

yerli ve milli ilim yayma cemiyeti dururken.. çok ayıp.. gerçi hande fırat da bill gates e özenmiş..

görsel
fakirleri koruyan bir vakıf. ilerde zengin olursam kazandığım paranın yarısını bu vakfa bağışlıycam.
1994 yilinda bill gates ve esi Melinda Gates tarafindan "William H. Gates Foundation" olarak kurulmus ve 1999 yilinda simdiki ismi ile anilan, 2018 yilinda 46,8 milyar $ ´a sahip bir vakıf (yüksek mevlara vakıf olan bir vakıf).

görsel

merkezi Seattle´dedir ve 1376 calisana sahiptir.

vakif küresel gelişme, küresel sağlık, birlesmis milletler programi olmak üzere üc ana birimde calismaktadir.
bir zaman Warren Buffet ın da 30 milyar dolar kadar bağışta bulunduğu hayrat.
(bkz: bu adam cehenneme gitmez)
"zenci ve yardıma ihtiyacım var" beni duysun, dediğim vakıftır.
yaptigi 29 milyar dolarlik yardimla dünya sağlık örgütüne( who) üye ülkelerin toplam bütçesini bile gecen dev vakif.

(bkz: ohaa)

bu yardim calismalarinin bir sonucu olarak; times dergisi tarafindan bill ve melinda gates yilin kisileri olarak secilip, omur boyu "en merhamametliler" sifatina nail gorulmuslerdir.
akılllara hayallere sığmayacak bir bütçeye sahip vakıf. sitesinde bol bol siyahi çocuk bulunan, güya onlara yardım ediyoruz imajı verilen ama yıllar evvel kendilerine göndermiş olduğum bir mail'e "amerika ve ingiltere dışından olan üniversite öğrencilerine burs vermiyoruz" şeklinde cevap vermişlerdir.