bugün

malum gazetelerde turbanin artik girmeye basladigi gibi kiskirtici haberler cikan universitedir. yalniz, ben kendimi bildim bileli (2004) kampuste turbanli ogrenciler dolasabilmektedir. sadece derse girerken peruk olayina girilmektedir, o kadar.
ilk özel üniversitemiz. kurucusu ihsan doğramacı'dır. 25 şubat 2010'da ihsan doğramacı vefat etmiştir. *
18 şubat 2008'de sabah 12.40'a kadar olan dersleri iptal etmiş okuldur. illa ki bir cinslik yapması gerektiği için öğleden sonra eğitim devam edecektir.
idari kadrosunun aldığı kararlarla öğrencilerini kendisine hayran bıraktığı üniversite.*
tatil konusundaki kararlarıyla dumura uğratmışlardır..
(bkz: 4 saat tatil mi olur lan)
tiki yuvası.
öğrenci konseyi seçimleri, temsilcilik seçimleri gibi demokratik görünen pek çok uygulaması olmakla beraber, okul sınırları içine siyaset sokmamak için muazzam bir baskı uygulayan okuldur. her türlü öğrenci yayını ve izinsiz afiş kesinlikle yasaktır. adeta yıllar süren bir uğraş sonucu çıkmış olan tek öğrenci dergisi koza ise inanılmaz büyük zorluklarla çıkmakta ve kapatılması için her an yeni bahaneler üretilmektedir. üstelik dergi zaten kontrolden geçip bir kısmı sansürlenip silindikten sonra çıkmaktadır.
mezun olduğum üniversite. Burslularla paralı ögrenciler arasında hiç bir farkın olmadığı (zaten kimin burslu kimin paralı olduğunu anlayamazsınız), kaliteli eğitim veren Türkiye'nin en iyi üniversitesi.
bu dönem aldığım 5 dersin 4'ünden F almamı sağlamış üniversitedir. bana haksızlık mı yapılmıştır? tabi ki yapılmamıştır, kendim başardım 4 tane F almayı. okul 1 sene uzamıştır, ama gene de yaz okulundan ders alacağım ortalamayı yükseltmek için.
2007 bahar şenliklerinde, bir öğrencinin kredi kartıyla otomobil standından araba satın aldığı rivayet ediliyor. Böylece ünlü Bilkent efsanelerine bir yenisi daha eklenmiştir.
insanların 'girmen için öss'de boş kağıt vermen yeterli' diye düşündüğü ancak bunun aksine öğrencileri köpek gibi süründürüp çalıştıran, çok iyi dil öğreten, bilim ve sanat dallarında oldukça iddialı olan ve ne kadar ağzıma sıçsa da içinde bulunmaktan gurur duyduğum okulum.
hakkında onlarca efsane bulunan ancak hicbiri dogru olmayan yani kampusunde guneslenen elfler ya da ucan arabalar olmayan univeriste. adam gibi bolumlerinde turkiye dereceli ogrencilerinin yanında zaten o bolumde baska bir devlet universitesine gidebilecek puanı aldıgı halde bilkent yazan paralı ogrenciler vardır. egitimi ve egitim kadrosu turkiye nin en ust sırasındadır ki sunu soylemek gayet kolay bazı hocalarının referansının acamayacagı kapı yoktur. hazırlıgı universiteye uygun olup olmadıgınızı olcer cunku her yıl onlarca ogrenci hazırlıktan gecemez ve atılır.
esra ersoy'un mezun olduğu ya da olacağı okul.
hakkında hiç kimsenin fazla bir şey bilmediği, sadece efsanelerden hareketle eleştirilen üniversite.

türkiye' nin en iyi üç üniversitesinden biridir.

diğerleri odtü ve itüdür.

not: subjektif değil, araştırma sonuçlarıdır bunlar.
vermekte olduğu kapsamlı bursu bütün öğrenim ve yurt masraflarını karşılamakla beraber, öğrenciye katkı olsun diye ayda 275 ytl de içermektedir.
esra ceyda kardeşleri topluma kazandıran üniversite. *
Zenginden alır zekiye verir.
(bkz: Robin Hood)
(bkz: Zenginden alırken iyi de fakire vermek çok koyuyo)
(bkz: Erdil Yaşaroğlu)
kütüphanesiyle insanı kendine hayran bırakan koskocaman okul, yeni yuvam.
türkiye'deki en iyi bir iki üniversiteden biridir. sadece bir üniversite değildir bilkent ayrıca. bir üniversiteden çok daha fazlasıdır.
'yoğun istek üzerine düzelterek' bilkent semtinde bulunan burger king de bu okulun ögrencileriyle kasiyer arasında geçen bir muhabbet:

(2 arkadas menu seçerler , kadın içecekler için sorar)

k* : buzlu mu buzsuz mu istersiniz?

x* : burssuz ***

edit: yukarıdaki diyalogdaki arkadasımız yurt 91 de oda komsum olur. inanmayan gelip tanışabilir.
arabayla kampüse girmek için alınması gereken yapışkan şeyler için(adı her neyse), eğitim programına katılmak ve sınava girmek zorunluluğu koymuşlar. baya araç takip mesafesi falan soruyorlarmış yazılı sınav.
geçmeden vermiyorlar. her perşembe yapılıyor sanırım.
Türkiye'nin en iyi 2 kütüphanesinden birine sahip olan , diğeri için, (bkz: milli kütüphane) okul,okulum.
türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri gibi geldi bana. hele ki burs imkanları tadından yenmez cinsten. kapsamlı burslu olarak bir bölüm kazanılırsa okuduğunuz süre boyunca* öğrenim ücreti, yurt ücretinden muaf tutuluyor üstüne bir de aylık bir miktar para** alıyorsunuz. işin güzel tarafı, sınıfta kalma, not ortalaması gibi kısıtlamaların olmaması. kısacası** sınıfta kalsanız dahi* kesinlikle bursunuz kesilmiyor, kaderinize terkedilmiyorsunuz.

bursluluk imkanlarından daha da güzel olan şey okulun fiziki imkanları. devasa bir kampüs, güzel binalar, mükemmel bir kütüphane, yurtlar, spor salonları... üzerine söylenecek çok şey yok, gidip görmeli. o kadar.

not : ileri araştırma laboratuvarı'nda gezerken "bize sadece ilk katı gezmemize izin veriliyor, diğer katlara çıkmamıza izin yok" denilince kendi kendime "bizim 51. bölge de burası demek ki" dedim. ama bundan size ne değil mi lan ? ne gereksiz bir insanım.
bir kurşun kalemin 7 YTL ye satışa sunulduğu tek üniversite.
okuduğum her gün kendisine biraz daha bağlandığım üniversite. insanlara önyargılı yaklaşmamak gerektiğini öğreten üniversite. hocalarına her geçen gün biraz daha hayran kaldığım üniversite. üniversitem.
bircok anadolu gencinin hayalini susleyen bilim yuvasi. ozel universiteler arasinda en iyisidir. genel anlamda da en iyiler arasindadir ama isin icine odtu, itu, boun girerse hemen bir numara diyemem.