bugün

gördüğünüz evrakları damgalayarak gözlerinizin sahit olduğunu belirten bir kaşe şekli.* resmi dairelerde ve askeriye alanlarında kullanılır.

(bkz: asker mektubu gorulmustur)
Ne yak
Mektubun ucunu,
Ne sevgini
Sayfalar dolusu
Dile getir.

Zarfı kapatırken yalnız,
Kuytu dudaklarını
Çokça değdir. *
Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin mektuplarının okunduğunu gösteren, sakıncalı olmadığını belirten ibaredir. Şafak türküsü'nde şöyle anlatılmıştır bu mevzu;

Bagisla beni güzel annem
Ogul tadinda bir mektup yazamadim diye, kizma bana.
Elleri deysin istemedim,
Gözleri deysin istemedim,
Aglayip kokluyacaktin,
Belki bir ömür tasiyacaktin koynunda.
yazılmış ama tekrar yazmaktan kendimi alamadığım sunay akın şiiri.

Ne yak mektubun ucunu
Ne sevgini sayfalar
Dolusu dile getir
Zarfı kapatırken yanlız
Kuytu dudaklarını
Çokça değdir
serhat karaaslan'ın yönetip saadet ışıl aksoy'un maviş gözleriyle renk kattığı film.

uzun bir süre sinemada izlemek için takip etmiştim, ancak pandemi vs. derken netflix'te izleyebildim. genel olarak başarılı bir film. ilginç konusu ve fena olmayan oyunculuklarıyla sizi etkilemeyi başarıyor. son dönem filmlerinin olmazsa olmazı sembolik anlatım, yine bu filmde de başrolde. diğer olmazsa olmaz da ercan kesal zaten. türkiye'de film çekmenin farzı bu adam.

-annesiyle beraber yaşayan zakir'in eve girerken, aynı hapse girer gibi parmaklıklardan geçmek zorunda kalması ve annesinin de gardiyan gibi anahtarı sürekli cebinde saklaması.
-bilmediği şeylerden korkup yasaklayan, kişisel haklara saygısı olmayan allahçı memur adnan.
-mahkumları gözleyen gardiyanları gözleyen kameralar.
-lgbti konusunun tutucu anadolu insanı tarafından nasıl algılandığı vs. vs.

bunlar dışında beni etkileyen; memuriyet hayatının ve karakterlerinin güzel yansıtılması, gerzek, saygısız ve komik olduğunu sanan tiplerin vasat toplumlar içinde el üstünde tutulması, yeteri kadar zeki olmayan; ama aşık olduğu adam için kendini kullandıran hemşire.

film, son olarak bir yere bağlanmıyor. zakir gibi biz de öğrenemiyoruz işin aslını. gerçek hayattan bolca kesitler sunan bu yapım, çerezlik olarak izlenebilir.