bugün

Aslında bu tür insanlara bilgisayarcı demek bile gereksizdir fakat ülke genelinde bu tip insanları görmek mümkündür . Genellikle de bu tip şeyler küçük il veya ilçelerde bulunmaktadır ...

Malum , teknoloji konusu çok geniş ve sonu gelmeyen bir konudur . Bir bilgisayar parçasının 100lerce modeli ve özelliğine göre fiyatlandırma şekli bulunmaktadır . Basit bir örnek olarak bir 800 mhz'lik DDR3 varken ; 2000 Mhz'lik de DDR3 bulunabilmekte ve arada fiyat olarak uçurumlar bulunmaktadır .

Ülkemiz insanları teknolojiye ayak uydurmak , çocuklarına bilgisayar almak isterler . Giderler bir bilgisayarcıya (!) ve kendilerine kaliteli bir bilgisayar vermelerini isterler . Fakat bilgisayarcı yanlış seçilmiştir , o ki bilgisayardan anlamaz , bir şey bilmez . 100 dolarlık mala 500 dolar diyecek kadar gözünü para bürümüştür . Adam kaliteli bir bilgisayar istiyorsa o zaman verdiği paranın hakkını vererek , kaliteli bir bilgisayar vermek gerekmektedir .

Bunları geçtim ve bizzat şahit olduğum şeyi sizlere aktarmak istiyorum :
Efendim bilgisayarcıyım diye geçinen bir adam mağazaya gelir ve bir program yedeklemesi hakkında bir işlem yapılması istenir . Efendim bu adam bir şey söylenmeden tarafımca izlenmektedir . Mağazada iki bilgisayar olduğundan birinci bilgisayardaki verileri , ikinci bilgisayara aktarmak ister . Herneyse birinci bilgisayarın işletim sistemi windows 98 olmakla beraber HDD'si çıkarılmış , ikinci bilgisayara takılmıştır . ikinci bilgisayarın işletim sistemi de windows xp'dir . Adam oturur başına , malum xp ve vista'da bilgisayarım ve diğer simgeler klasik başlat menüsü değildir . Buralara erişim " Başlat " vasıtası ile gerçekleşir . Bu bilgiden sonra adam ekrana bakar bakar ... Sonra o bomba soru tarafıma yöneltilir : " Ya bişi sorcam , bilgisayarım nerede ? " O an hönk diye kaldım . Kardeşim o ne ? O soruda ne demek istedin ? Bilgisayarım nerde olabilir ? Hadi işletim sistemi vista da değil , bildiğin windows xp ... Lan bildiğin xp ...

Her neyse uzun lafın kısası . Bir bilgisayar parçası yada teknolojik birşey almadan önce internet üzerinden araştırma yapılması tavsiye olunur . Sonra da gidip görerek o parçalar alınmalıdır .
10 sene kadar önce paintte alttaki renk kutusunun kaybolmasına "buna format lazım" diyebilen bünyelerdir.
ülkemizde bolca bulunan insan türüdür.
Bilgisayar bakmaya gelmiştik diyen müşteriye (sanki öküz bakmaya gelmiş) bilgisayar modeli önerirken evladiyelik bu diyen bilgisayarcı (valla gördüm).
Yada Şunu derler." sen şimdi çete mi girmek istiyon bunla , internete mi?"
+abi modem tanımıyo bilgisayarı nolmuş olabilir?
-hmmm. ne zaman başladı bu sorun?
+dün.
-hee evet dün hava yağmurluydu yıldırım düşmüş senin modeme.
-abi buraya bir bakar mısın görüntü dondu bunda
+hımmm (monitörü açıp kapatır) allah allah görüntü aynı hala..
-dumur dumur dumur...
(bkz: teknosa elemanı)
(bkz: insandan anlamayan insan)
1997 senesinde bana interneti, mesela moda yazıyorsun moda geliyor diye özetleyen bilgisayarcı için kullanılabilecek cümle.