bugün

Bilgisayarın karşısında otururken şunlara özen göstermeliyiz.

Masa yüksekliği 65-70 cm.
Yüksekliği ayarlanabilir, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk
Omuzlar rahat bırakılmış
Dik oturulmuş ve sırt desteklenmiş
Kollar yatay veya biraz yukarıda
Dirsek ve eller düz bir çizgide
Bacakların üst kısmı yatay
Dizler 9 veya 110 derece açıda olmalı
Gözlerimizin sağlığı için:

Bilgisayar kullanmadan önce bir göz muayenesinden geçmeli, görme bozukluğu varsa mutlaka düzeltilmeli
Ekrandan 45-75 cm. uzakta oturmalı
Ekranın üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat etmeli
Kağıt tutucu kullanıyorsak bunu ekranla aynı hizada tutmalı
Odanın loş ışıklı, aydınlatma 30-50 mumluk ve indirekt olmalı
Işık ekrana dik açıyla gelmemeli
Işık yansıma ve parlamaları önlemeli
15-20 dakikada bir kısa süre gözleri uzağa odaklayarak göz kaslarının dinlenmesi sağlanmalı.
Bunların yanı sıra:

Saat başı mola vererek odayı temiz hava ile doldurmak ve ufak ekzersizler yapmak
Hamilelerin ekran başına geçmemelerini sağlamak gerekiyor.

WwW.UnutabiLsem.Net
ayaklar masanın üstünde, dizler göğüse yapışık, eller bi şekilde klavyede olan pozisyondur.
mesela: sol el mausede, sağ el serbest. *
Döner ofis sandalyelerinden pek haz alamadığım daha doğrusu değişik oturma şekillerine göre tasarlanamadığından gayet esnek ve sağlam olan plastik sandalye kullanmaya başladım. iki sandanyeyi birbirine geçirip birde minder, yastık çeşitleriyle bir çeşit taht hazırladım.
Sandalyeyi yan çevirip ayaklarımı yatağa doğru uzatmak suretiyle boynum kopana kadar tahtıma gömülüp bilgisayar başında sanal fetih yapıyorum beyler. Bu durumdan sıkılmaya başladım. Var mı aklınızda değişik stiller?
dizler göğüs hizasında eller dizleri kavrayacak şekilde baş ileri doğru meyilli.
görsel
(bkz: l lawliet)
teşekkürler makina
doğrusunun kişiyi; boyun, dirsek, kol ve bacak ağrılarından kurtarabileceği oturma şeklidir. tıpkı şu videodaki gibi;

https://www.youtube.com/watch?v=qbQU-H9A3zE
görsel