bugün

uludağ sözlük beşinci yıl zirvesi hakkında yazarların cevabını merak ettiği sorulardır.

soru - cevap şeklinde gitmenin daha uygun olacağını düşündüm. başlıyorum;

- Zirve hangi tarihte olacak?
+ 17 Eylül 2011'de.

- Neden Eylül ayında? Daha erken yapılamaz mıydı? Beşinci yıl geçecek nerdeyse. Oldu olacak altıncı yıl ile beraber yapın.
+ Normalde mayıs sonu, haziran başı gibi yapmayı planlıyorduk. Fakat her şeyin kusursuz olması açısından bu tarihin daha uygun olacağını düşündük. Temmuz ayında herkes tatilde olacak, ağustos Ramazan Ayı. Bu tarihin birçok kişi için en doğrusu olacağı kararına vardık.

- Zirve hangi şehir ve mekanda olacak?
+ istanbul'un şu sıralar en revaçta olan mekanı Küçükçiftlik Park'ta olacak.

- Küçükçiftlik Park nerede? Orayı nasıl bulabilirim?
+ inönü Stadı'nı bilenler için söylüyorum; deniz tarafına bakan kalenin orası değil de, diğer kaleye yakın bir yerde. rüştü'ye sorsanız gösterir. Bu da linki: http://www.kucukciftlikpark.com/iletisim

- Neden diğer şehirlerde yapılmıyor?
+ Yazarların bölünmemesi için. Her şehirden gelen yazarlarla birlikte sinerji yaratmanın daha keyifli olacağını düşündük.

- Zirvede kimler sahne alacak?
+ Şu an zirve programı hazırlanıyor. Netleştikçe gerekli bilgiler verilecektir. Şimdilik tek bir şey netleşti; gecenin ilerleyen saatlerinde zall Çökertme'yi söyleyecek.

- O kadar anket yaptınız. Ankette birinci olan şarkıcıyı getirebileceğinize emin misiniz? O kadar para sizde var mı?
+ Ankette birinci çıkabileceğini düşündüğümüz sanatçıların birçoğuyla zaten irtibata geçtik. O konuda bir sorun yaşamayacağız. Para gani, rahat olun.

- Zirvede sahne almak istiyoruz, bu mümkün müdür?
+ Bundan önceki sanat yaşamınız fasıllarda Çile Bülbülüm Çile'de "Allah" demekten ibaret değilse, mesaj atın görüşelim.

- Zirveyle ilgili size yardımcı olmak isterim. Daha önce halı saha maçı organize etmişliğim var. Yardıma ihtiyacınız var mı?
+ Farklı aşamalarda yardım edecek gönüllülere ihtiyaç olabilir. Sizin getirebileceğiniz halı saha maçlarındaki kel şişman atletli ağır abi'ye bile...

- Zirvede alkol olacak mı?
+ Olmağ mı? Çay ve ayran bile olacak. (Vodka - Ayran denemek isteyenlere ithafen)

- Zirveye nasıl katılabileceğim?
+ Bu konuyla ilgili bir davetiye sistemi yapılacak. ilerleyen zamanlarda gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Siz gelip gelmeyeceğinize karar verin hele, o hallolur.

- Zirveye giriş ücreti ne kadar olacak? Kısacası indi bindi ne kadar?
+ Herhangi bir giriş ücreti talep edilmeyecektir.

- Zirveye arkadaşımla/sevgilimle/süt annemle/eşimle gelmek istiyorum. Bu mümkün müdür?
+ Her yazar, bize bildirdiği iki (2) kişiyi getirebilecektir.

- Zirvede insanlar benim kim olduğumu nerden bilecek?
+ Zirveye katılacak olan üyelerin hepsine yaka kartı verilecektir. Sürekli üye adınızı bağıra bağıra dolaşmanıza gerek olmayacak.

- Zirvede yaş sınırı olacak mı?
+ Alkol olacağından ötürü, yasalar gereği ne yazık ki 18 yaşından küçükler zirveye katılamayacak.

- Şehir dışından geleceğiz, ulaşımı nasıl sağlayabiliriz?
+ Ankara ve Bursa'dan yoğun katılımın olacağını düşünüyoruz. Başka şehirlerden de yazarlar organize olurlarsa, onlar için de elimizden geleni yapıyoruz. Şehirlerden gelen katılım sayısına göre araç kiralamada yardımcı olacağız. Bu konuda şehirden bir organizatör benimle irtibata geçerse, gerekli ayarlamaları yapabiliriz.

- Şehir dışından geleceğiz, o saatten sonra o kafayla nasıl döneceğiz?
+ Dönmeniz gerektiğini kim söyledi? Gecenin sonunda kamp çadırları sizleri bekliyor olacak. Ama çadırda kalacak olanların bize önceden bildirmesi gerekiyor. (Öncelik diğer şehirlerden gelenlere verilecektir.) Dileyen kendi çadırını getirebilir. Geçtiğimiz günlerde Bim'in insert'ünde 60 TL'ye çadır olduğunu görmüştüm. Markası "Le Çadır". Sizi kötülüklerden koruyacaktır.

- Zirvede çok acıktım, ne yapacağım? En yakın kokoreççi nerde?
+ Zirve alanı içinde bulunan büfeden ücret karşılığı dilediğinizi yiyebileceksiniz. gönül isterdi ki onlar da ücretsiz olsun...

- Zirveye fotoğraf makinemi getireyim mi? Çok güzel facebook profil fotoğrafı çekerim.
+ Zirvede gece boyunca gönüllü olarak çalışacak fotoğrafçı sözlük yazarlarımız sizin fotoğraflarınızı çekecektir. Aynı zamanda zirvenin tamamı video olarak kayıt edilecektir. Ama dileyen fotoğraf makinelerini getirebilir, sakıncası yoktur.

- Başka sorusu olan ya şimdi sorsun ya da ebediyete dek sussun mu?
+ Hayır, istediği zaman sorabilir. Hiç çekinmesin. Geniş kapsamlı bir soru olursa, ismini deşifre etmeden buraya da ekleyeceğiz.
tahminlerimce bir yazarın, gidip de en sorulmayası adama sorduğu sorular.

soru sahibine: olum, adam meşgul(bir derdim var'dan makara yapan hatunları cevaplamak ve sözlükte iki gün giriş yapmayan hatunlara sms atmak kolay mı sanıyorsun), sorun varsa da ya başkasına sor; ya da sorma bekle öylece.
güzel kız olacak mı ? belkide en merak edilen soru bu.

tanım : 5. zirveyle ilgili merak edilen sorular bütünüdür.
apaçi dansı yapılacak mı ?

sorusunun yer almadığı sorulardır.
- zeki müren de gelecek mi?
Neden popisi yüksek bir şarkıcı yazmamız isteniyor?

yönetimin bu konudaki ısrarı devam ederse, incici dostlarıma seslenerek, gece boyu serdar ortaç dinlemenize neden olabilirim.

(bkz: şimdi onlar düşünsün)
+ 3-5 kadehten sonra çok pis çadır kurarım. böyle doğal bir yeteneğim var. çadır kurma organizasyonunda yer alabilir miyim?

- sen hiç gelme arkadaşım.

+ bir yazar tarafından sürekli "gel reyiz orda beraber çadır kurarık" şeklinde taciz ediliyorum. ne yapabilirim? o da erkek.

- sen üstteki soruyu soran mısın?

+ evet.

- ikiniz de gelmeyin arkadaşım.
girişin ücretsiz oluşu herkesi sevindirdiği kanısındayım. şu çadırlar da kalıcak kodaman tipleri o kadar merak ediyorum ki deprem etkisi yapıcaklar .
-sahnede canlı olarak (bkz: biz 4 kişiyiz gardaş)ı söyleyebilir miyiz?
-bunu not alın döndüğümüzde uçuralım.
--spoiler--

-gelmezsem sms atacak mısınız?

+numaranızı değiştirdiniz mi?

--spoiler--
gece orda kalmak için koltuk altlarımıza çadırları alıp zirveye geldik. yani kısaca sap geldik, kız yok yanımızda.

soru; bu çadırın içine girebilecek kız var mı. ulan bu sözlükte harbi harbi bayan yazar var mı?

cevap: var lan varr. ama mümkünse sen gelme.

diyelimki piçin biri kıllık olsun diye 'ben bluevelve ' deyip yaka kartını alıp göğsüne yapıştırdı.

soru; peki biz öldürdüğümüz bu adamın gerçek bluevelve olup olmadığını nerden anlayacaz.

cevap: olum sana gelme demedim mi ben.

soru; zirvede sadece şarkı mı dinliycez. başka etkinlik olmayacak mı? örneğin çamurlu yarışmalar olsun, şişe çevirmece, mandal sıkıştırmaca falan.

cevap; lan bi siktir git.

soru; memeleri kahv

lan lannnnnnnnnnn
+ arabayı nereye park edeceğiz. edebileceksek park ücreti olacak mı?
- (hannii nirrde civap, nirde?)
yemekte ne olacak?
giriş ücretsiz olacak imiş ancak sözlük dışından olanların girmemesi için ne yapacaksınız, birde bi arkadaş getirebilme hakkına sahipmiyiz?
istediğim sorudan başlayabilir miyim?
- grup seks için ayrı odalar olacak mı?
- çık git buradan, çık git!!
ankara'dan ve/veya diğer şehirlerden gelecek olan yazarların başındaki çoban kim olacak. sizin deyiminizle organizatörler? bunlara nasıl ulaşacağız?
-ben gelmek istemiyorum, ne yapmalıyım ?
davetiye gibi bir şey olacak mı? anı diye saklasak ,ilerde bakıp bakıp bugünleri hatırlasak ya.
- zirveye ricky martini getireceğiniz söyleniyor.
+ alkol olarak martin'i var; ama ricky ile görüştüğümüz söylentileri asılsızdır.
yaka kartllarının kime verileceğini nereden bileceksiniz? Ya biri gelip benim adımla girerse mesela? Bence yaka kartlarında ad soyad yazsın. Herkes kimliğiyle girsin. Yaka kartları kimlikteki isme göre verilsin. *
soru: bende geleyim mi?

cevap: bi sen eksiktin.
gammazlandığında silinmesi an meselesidir. formata aykırı bir içeriği var.
en önemli sorun sağlık. ayılan, bayılan, sevişirken depresyona giren, alkolü fazla kaçıran, uzun eşşek oynarken beli tutulan ve diğer sağlık sorunları yaşayacak yazarlar için ne çeşit önlemler alındı. ambulans ve sağlık ekiplerinin sayısıyla başlamak doğru mu olur ne?

dipnotçuk: tabiki de sağlık adına verilecek hizmetler şimdiden belirlenmiştir ama rahatlatmak lazım gençleri...

(bkz: burası istanbul hacı)
- damı olmayanlara dam sağlıyor musunuz?