bugün

hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, sadece kulaktan dolma sözlerle doğru diye kabul edilen yanlışlardır.

en meşhurları :
yaş ilerledikçe metobolizmanın yavaşlaması: metobolizma diye tarif edilen, yani insanın bir aktivite olmadığı anda (örneğin uykuda) harcadığı enerji 20 yaşında neyse, 60 yaşındada odur. insanların yaşa bağlı şişmanlaması metobolizmadan değil, az harekettendir.

akşamları yemek yemek zararlı : vücüt için sabah akşam değil, 24 saat içinde aldığın ve yaktığın toplam kalori önemlidir. örneğin ben akşam yemeklerimi spor salonundan geldikten yaklaşık bir saat sonra, ysni akşam 11-12 gibi yiyorum.

zayıflamak için az yemek lazım: önemli olan ne kadar yediğin değil, yediğinden kaç kalori aldığındır.

zayıflamak - şimanlamak, güzel vücuda sahip olmak isteyen çıtırlar yazsın, tavsiyelerde bulunurum. erkekler hiç yazmasın, açsın kitap okusun.
aksam 8 den sonra yemeyin.

klasik yanlış. kalolri hesabı yaptıktan sonrta saat kaçta yediğinizin önemi yok. ama genelde vücudu 16-8 ayarına alıştırmak iyidir.

ama en önemli sey kalori hesabı. zira vücuda giren belli çıkan belli, harcanan belli kalanı depolanıyor.
Bence sabah kahvaltısı çok önemlidir...yalanı. spor yapıp yapıp bir türlü kilo veremedim. Sabah kahvaltısı yapmıyorum bir iki haftadır birkaç kilo verdim hemen. Öğünü tek bir öğüne düşürdüm. Sadece akşamları yiyorum. Ve artık kıyafetler bol gelmeye başladı. Sabah metabolizma gecenin açlığını telafi etmeye çalışıyor. Eğer kahvaltı yapılmazsa depolara saldırıyor ve yağ yakmak zorunda kalıyor. Yani ben bunu güçlü bir şekilde hissettim.
--spoiler--
depolara saldırıyor ve yağ yakmak zorunda kalıyor.
--spoiler--
yaktığının yağ olduğuna emin misin?
Kalori sayim devri bittigi icin ustteki yazarin "zayiflamak icin az yemek" ile baslayan cumlesi yanlistir.

Zayiflamak istiyorsaniz oncelikle hormonlarinizi dogru yonetmelisiniz. Vucudunuzda glikojeni yani sekerin daha buyuk yapisini parcalayan bircok hormon vardir ancak glikozu glikojene ceviren tek hormon vardir. O da insulundur.

Kisaca avam diliyle anlatmak gerikirse bir baklavayi oldugu gibi yerseniz kan sekeri ani olarak yukselir ve insulin devreye girer lakin seker yukunuz fazlaysa glikoz hucrelere giremez ve oldugu gibi karacigerde yaga donusur.

Eger baklava ve ayrani beraber yerseniz proteinin sindirimi uzun surecegi icin sekerin kana karisimi uzayacak boylece yavas yavas yukselen kan sekeriniz karsisinda insulun, glikozlari hucrelere sokacaktir.

Ust tarafta yazdiklarimi terimsel olarak anlamadiysaniz isin puf noktasini vereyim. Sekerli ve unlu besinleri tuketirken yanina protein veya yag grubundan bir besinle tuketin.

Ayrica ogunleriniz arasinda en az 4 saatlik aclik birakin. Bu noktayi fazlasiyla onemsiyorum. Ust uste yemek sindirim sisteminiz icin hic saglikli degil. Mumkunse gece 6 dan sonra yemegi birakip 12 16 saatlik aclik periyotlari olusturun.

Listelere gerek yok. Ustteki iki noktaya dikkat ettiginiz surece zayiflayacaksinizdir. Lakin diyetisyen destegi alacaksaniz da yeni gelismelerden haberdar, liste degil beslenme egitimi verenlere gidin.
--spoiler--
kalori sayim devri bittigi icin
--spoiler--
kalori hesabı modamı ki devri bitsin?
yılların sporcusuyum, yeni birşey daha öğrenmiş oldum.
Bilimin isleyisinden uzaksiniz anlasilan. Bilim dogmatik degildir, dinamiktir. Bu gun dogru olan yarin yanlis olabilir. Ayrica size saglikla ilgili yeni bir bilgi ogretmek benim meslegim. Konuyla ilgili makaleleri takip etmenizi oneririm.
her gün tartılmak yanıltır, çünkü beden su tutulumunu çevreye göre ayarlar. daha istikrarlı bir gösterge bel etrafındaki etlerinizin çimdik arası kalınlığıdır. çimdik arası 2.5 cm yi geçiyorsa yağlanıyorsunuzdur.