bugün

bir diğer versiyonu da " küçükken saçlarım sapsarıydı." olan teselli cümlesidir. " peki nasıl kahverengi oldu bu gözler böyle?" diyesi gelir insanın. mutasyona uğramış kişilerdir belki de bilinmez. hemcinslerime hakaret olmasın ama nedense kız kısmından duyulur bu cümleler genelde. aklıma gelmişken bir de " benim saçlarım eskiden kıvır kıvırdı." vardır. hey allah'ım! elindekiyle mutlu olsana kızım sen!*
edit: kastedilen bebeklik dönemi değildir.
gerçekliği hemen hemen kesin bir olgudur. bilimsel olarak da gözlemsel olarak da belli bir zamandan sonra bebeklerin göz renkleri değişime uğrar.
küçükken ya da bebekken sahip olduğu mavi gözlü olma özelliğini kullanarak hava atmaya * çalışan gözü dönmüş insanın övünmesidir.
(bkz: gözü dönmek)
20 yaşındayken 50 kilo olan erkek arkadaşın "ben 9 kilo doğdum" demesi gibi birşey.
ben küçükken sarışındım ibaresinin başka bir şekli.
6 yaşına kadar çekilen fotograflarda sarışın olan bendenizin * bir vakit sonra ehh yeter be esmer olacam lan ben diyerek saç rengini değiştirmesine benzer durumdur.
nasıl oldu neden oldu ne ara oldu anlamış değilim.
küçükken beğenilen özelliklerin büyüyünce değişmesini istemeyen, değişimi kabullenmek istemeyen kişi söylemi.

a: abi varya küçükken zayıftım
b: hadi len inanmam, neden şimdi duba gibisin?
a: gözler de maviydi, yakışıklıydım baya
b: ybsg
a: ciddiyim lan
b: eskiye mazi...
a: ya tamam be konuşulmuyo senle, c cim benim küçükken gözlerim maviymiş
c: şimdi ne renk ki?
a: yuh! kahverengi
c: bilmem farketmemişim
a: ben bi çay demleyeyim artık...
çok enteresan bir olay değildir aslında pek çok kişi bunu yaşar. doğumdan sonra gözdeki bir hücrenin üretiminine devam edilmesi sonucu gerçekleşir. bu hücrenin yoğunluğu gözün ışığa karşı direncini ve dolayısı ile rengini belirler.
(bkz: yanar döner)
küçükken mavi göz yapan genlerinin yaş ilerledikçe acayip cümleler kurdurttuğu insandır.
(bkz: buralar eskiden dutluktu)
koskoca bir yalan olduğu bilinendir.
çokça duyabileceğiniz, benim de kurduğum cümledir bu.* 3 yaşıma kadar saçlarım altın sarısı, gözlerim maviydi. şimdi saçlar koyu, gözler yeşil. *
neden olmasındır. benim saçlarım küçükken sapsarıydı hatta fotoğraflarım bile var denilebilir. *
(bkz: hayata dair ic burkan detaylar)

ne sabit bir tipmişim lan. doğdum böyledim, öleceğim böyleyim. puu bana.
-hilmi, benim gözlerim küçükken maviymiş dönmüş
+ya, tabi olabilir necmi boyle şeyler.
-hilmi, yakından bakmak ister misin?! yaklaş bana. elimi tut. sarıl bana hilmi!
+tek dönen gözlerinin rengi değil sanırsam necmi.
-benim gozlerim kucukken maviymis donmus
-benim hala mavi.
-saçlarımda sarıymış lüle lüle buklelerim varmış,
-benim hala var.
-ben oynamıyom lan.
-gel lan gel, lens bunlar, bunlarda boya, aha bu da kalıcı su dalgası.
-bana da yaptırır mıyız?
-yok senin ki döner.
-bak küfretcem ama.
- olm sen de kapkarasın yaa, kızlar brad pitt gibi adamlara, josh holloway gibi adamlara bakıyor.
- ya olm ben de eskiden öyleydim!
- nası yani??
- yani öyleymişim, annem sapsarı doğurmuş beni de sonradan işte şu bronzlaşma merakımız..
- ya bırak abi ya, peki ya gözler? seninkiler kömür gibi abi.
- ya güneşte görücen sen, yeşil oluyo bariz, ben öyle tavladım ayşe'yi.
- abi ayşe de herkese..yani pek ayırdetmez, neyse.
- benim gozlerim kucukken maviymis donmus...
- mavi donun var yani,
- var abi.
- yaz donunu kendi getiriyo..
mavi lens takıp saçını sarıya boyatan ablaların kendini savunmak için söylediği cümledir:' benim gözlerim küçükken maviymiş sonradan siyah oldu. ayrıca saçlarımda sarıymış sonradan siyah oldu,blablabla...' ulan ne tür bir gök taşı düştü de tüm alıcılarınızla oynayıp evrim geçirmenize sebep oldu demek gelir insanın içinden ama susulur.
muhtemelen sonradan gözleri ela olan şahsiyet..
bazıları ne kadar dalga geçse de küçümsese de çok doğru bir tespittir.bebekler ilk doğduğundaki göz rengi sonradan değişebilir.
ne dalga geçiyosunuz ya maviymiş dönmüş işte..
şaşılacak birşey yok. normal bişeydir. benimde ilk doğduğumda gözlerim maviymiş dönmüş. şu anda çimen yeşili.
Bebeklik özelliklerinin nihai özellikler olmadığını öğrenmiş oluyoruz böylece. Ya da tüm bebekler mavi gözlü doğar.
baban hep küçükken kız olsun istemiş.