bugün

ing:ı'm here
yıldız ecevit'in yazdığı son müthiş araştırma-inceleme kitabıyla oğuz atay'ın daha iyi bir biçimde anlaşılması olası. kitapta kendisiyle ilgili tüm ayrıntılardan bahsedilmektedir. itü'deki öğrencilik yılları, ilk evliliği, ikinci evliliği, sevin seydi hadisesi, yıldız teknik üniversitesi'ndeki hocalık günleri vs. yazarı sevenlerin kaçırmayacağı ve de fiyatı kabarık bir kitap.
yıldız ecevit'in yazdığı oğuz atay'ın biyografik ve kurmaca dünyası alt başlığı ile iletişim yayınlarından çıkan , fiyatı 26 ytl olan kitap.
bir henri troyat'nın yazdığı dostoyevski biyografisini bir de yıldız ecevit'in yazdığı ben buradayım'ı okuyan kişi, yıldız ecevit'in biyografi yazma yeteneğini anlayacaktır.
bu kitap biyografi türünde de (ya da monografi) olsa edebi tatlar bırakır damakta. türkçe'de yazılmış belki de en iyi biyografi kitabıdır. kitabın ismi oğuz atay'ın korkuyu beklerken adıyla iletişim'den çıkmış olan tek öykü kitabındaki bir hikayenin son cümlelerinden biridir.
ben buradayım ey okur! *
"doksanlı yılların başıydı. oğuz atay'ın bir ölüm yıldönümünde konuşmacı olarak bir derneğe çağrılmıştım. sonuna dek dolu olan salon tek bir yürek gibi atıyordu. şaşırmıştım. gerçi bir edebiyat ürünüyle coşkulu bir biçimde bütünleşmeye yabancı değildim. oğuz atay'ın romanlarını ilk okuduğumda yoğun duygularım olmuştu. daha sonra bir araştırmacının nesnel merakına dönüşen duygulardı bunlar. ancak salondaki elektrik alışılmışın dışındaydı. genç insanlardı dinleyiciler, çoğu öğrenciydi. soru sormak için söz alanlar, onun yapıtlarından kimi bölümleri ezbere okuyorlardı. atay'ın okur düzlemindeki alımlanışında var olan sıradışı boyut ilk o zaman somutlaşmıştı karşımda,"

(bkz: yıldız ecevit)