bugün

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve iş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın'ın bankamatik uygulaması hakkında yaptıkaları açıklamanın en can alıcı cümlesidir.

--spoiler--
ATM'de bakiye sormak da paralı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve iş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankamatiklerin ortak kullanımından ücret alınmasıyla ilgili olarak, ''Tüketici masraf ödemek istemiyorsa, en çok teşkilatı olan, bankamatiği olan banka ile çalışsın. Bedava hizmet yok'' dedi.

Özince, konuya ilişkin soruları cevaplarken, komisyon vermek istemeyenlerin kendi bankasının bankamatiğini kullanmasını önererek, şöyle konuştu:

''Tabii ki bankaların kazancını sonuna kadar arzu ediyoruz. Biz tüketiciye daha geniş tabanda hizmet verileceğini biliyoruz. Tüketici, bundan ücretsiz yararlanacak diye bir şey yok. Bu, bankaların kendi bileceği iş... Tüketici, masraf ödemek istemiyorsa en çok teşkilatı olan, bankamatiği olan banka ile çalışsın. Bedava hizmet yok. Biz, sadece kamu yararına çalışan kuruluşlar değiliz. Tabii ki kamu yararına kamusal sorumluluklarımız var. Ancak biz, hissedarlarımıza, kar edip temettü vermek zorundayız. Kaldı ki bankaların karıyla ilgili endişeler boşuna... BDDK, bankalara kar dağıttırıyor mu ki, banka hissedarı temettü alsın? Kapitalist sistemde kar elde edemeyen ayakta kalamaz. Bu da unutulmamalıdır.''

''BANKA, DOĞAN MALiYETiNi YANSITMAK ZORUNDA''

Yapı Kredi Bankası Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü, icra Kurulu Başkanı Faik Açıkalın da, banka müşterisinden, kendi hesabının olduğu bankadan para çektiğinde herhangi bir masraf alınmadığına değinerek, ''Burada sadece size sunulan ekstra avantajın bedelinin alınması söz konusu'' diye konuştu.

Daha önce Ortak veya Altın Noktada da bu tip bir uygulama olduğunu anımsatan Açıkalın, şöyle devam etti:

''Sizin hesabınızın olduğu bankadan başka bir bankanın ATM'sinden para çekerseniz, bu bankanın talep ettiği komisyon uygulanıyor. Dolayısıyla alınan ücretlere yönelik tepkilerde, tahmin ediyorum bir yönlendirme hatası var. Orada bir hizmet veriliyor. O bankanın, o ATM'yi kendi müşterisi olmayan bir müşteri için orada tutmasının maliyeti var. Bendeki değil de başka bankanın teknoloji yatırımından yararlanarak o hesaptan yararlanmaya çalışırsanız, o banka da doğan maliyetini müşteriye yansıtmak zorunda.''
--spoiler--
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.