bugün

"bay bay yap bakalım babaya" repliğiyle bebeğe yaptırılan el sallatma eylemi. anne bebeğin kolunu tutar ve sallar. bal gibi de bellidir işte annenin bebeğin elini salladığı. aklı sıra bebek el salladı sanacak karşıdaki kişi.
(bkz: goster oglum pipini)
çok tatlı olur şerefsizler bu gibi durumlarda.

(bkz: insan hayvanı)
Bebeğin sosyal davranış gelişimine katkı sağlamak isteyen annenin attığı ilk adımlardan biridir. ileriki zamanlarda bebek kendiliğinden babasına 'bye bye' yapacak-ya da baş baştır o, neyse- dedesine öpücük verecek ve bu şekile insanlarla iletişim kurmayı öğrenecektir.
bebeklere zorla hareket çektiren insanları gördükten sonra bana çok masum ve sevimli gelen bir harekettir. çocuğa nah yaptırıp nihahaha diye gülen babalar gördüm ben, psikolojim bozuldu be. aileler çocukları küçükten itibaren kendi istedikleri gibi yetiştirmeye çalışmaktadır, hareketlerine, jest ve mimiklerine kadar karışmaktadırlar, belki büyüyünce o çocuk babasına el sallamayacak, hatta sözlüğün başına geçecek babasının ben çıkıyorum lafına bile güle güle demeyecek, zorla el sallatmanın anlamı ne yani, bak kızdım yine saçma sapan bir yerde.
bakın bebeğim ne kadar şirin ve tatlı demenin başka bir yolu.. evlada karşı hissedilen eşsiz bağın içe sığmaması ve normal olarak dışa vurumudur..
bu tür eylemlerde bulunanların bir de kediye,köpeğe pati sallatanı vardırki o patinin aniden yüzde şaklaması an meselesidir.
ilerde pek çok şeyin güdülerek yapılmasına alışması için ön çalışmalar dizisinden bir örnekçik..
zorla sallatılmaya çalışılan el sallanırsa da aile bireylerinde büyük bir coşku olur sallanmassa da çocuk ağlamaya başlar ve aile bireyleri zor duruma düşer * *
''hadi gupsecigim bi ingilizce konuş da görsün teyzeler''den hallicedir. Zira o bebektir şartlarsan el sallar, anlamaz ne yaptığını, lakin ingilizce konuşmak zorunda bırakılmak gupsenin bilinç altına kalıcı hasarlar bırabilir.