bugün

(bkz: şener şen başkan fenerbahçe şampiyon)
takmanın özgürlük çıkarmanın ölüm getirdiği bir garip kumaş.
tanım: yok lan tanım falan cümlede hayır yok zaten.

başörtüsü * 20 yaşından önce takılırsa zorlama-yönelim, 20 yaşından sonra takılırsa özgürlük demektir. fikirler belli bir yaştan önce sadece yönelimdir ve başörtüsünü takıp da sonradan çıkaran insana toplum içinde ne sıfatlar takıldığını söylemeye burada dilim varmıyor.
zorlama varsa özgürlükten bahsedemeyiz. tıpkı zorla çıkartanlarda olduğu gibi.
istanbul üniversitesine türbanla giremeyen kız için verdiğimiz tepkinin aynısını pakistanda başı açık diye okula alınmayan kız içinde vermeliyiz. yani özgürlük konusunda türban simge olmuştur. olmalıdır. ne kimse birisine zorla türban taktırabilmelidir, nede zorla çıkartmaya çalışabilmeli.
(bkz: başörtüsü demek özgürlük demektir) olsa daha mantıklı olacak başlıktır.
kısmen doğru bir önermedir. başörtüsü takan bir insan baskı altında olmadan kendi isteğiyle takıyorsa evet özgürlüktür. ama başörtüsü takmayan bir insan içinde bu özgürlüktür. özgürlük sadece bu şekilde ifade edilemez. insanın kendi isteğiyle yaptığı kimseye zararı olmayan herşey özgürlüktür.
başörtülüleri rahat bıraktıkları vakit başörtüsü özgürlük olmayacaktır.
başörtüsü takana zaten özgürlüktür. siz de özgür bırakın düşüncelerinizi, sıkmayın kendinizi. bakın göreceksiniz başörtülülerin ne kadar özgürce yaşadıklarını.
başörtülü bir insan başörtüsüyle yemek yiyebilir, sakız çiğneyebilir,top oynayabilir, ip atlayabilir, muhabbet edebilir, maça gidebilir vs. sizin yapabildiğiniz herşeyi o da yapabilir.
özgür kız olmak için nil karaibrahimgil olmaya gerek yoktur yani...
söz konusu başörtüsü, eşarp, mini etek, kipa, fular, kapri, şort o bu değil kardeşim. kişi dilediğini takmalı çıkarmalı bu da kimseye girip çıkmamalı. insanlar kimin ne giydiğinden ziyade nelerin girip çıktığına bakmalı artık.
başörtüsü örtmemekte özgürlük demektir.

örtenide örtmeyenide özgür bırakmak gerekir..
imam veya hatip olmayı tercih eden çocuklar uçak mühendisi olsun diye yapılmış herşey. çünkü sadece layik kafalılar uçak müyendisi olabilmeliler. ailesinde başörtüsü kullanan bir çocuk uçak müyendisi olamamalı sözlük, anlıyor musun beni, olmamalı...

çünkü ben o kadar gerizekalıyım ki aynı sınava girdiğim ama lise hayatı boyunca doğru düzgün fen/sosyal dersi görmemiş meslek liseliyle aynı şartlarda puanım hesaplansın istemiyorum.

hem ben o kadar ikiyüzlüyüm ki kız çocukları okutulsun diye kampanyalar düzenleyip inancı uğruna başını örtmek isteyen kızların üniversitelere girmesini de istemiyorum.

şimdiye kadar ne güzel ülkemiz kast sistemiyle idare edilmekteydi. korkarım şimdinin ırgatlarının, rençberlerinin, inşaat işçilerinin, cami imamlarının (en korkuncu) çocukları 2-3 kuşak sonrası hakim, savcı, beyin cerrahı, bakan, uçak müyendisi (aman tanrım) falan olurlar. zaten birazdan sahur denilen o gerici seromoni için kalkacaklar.

şu an ağlıyorum biliyor musun...
osmanlı zamanında kadın haklarına yönelik yapılan reformları doğal akışına bırakmayıp, zorla, baskıyla ve dayatmayla hızlandırarak, kadınların başörtüsü takmasını suç haline getiren cumhuriyet'in kurucuları sayesinde haklı olan söz. yoksa sosyal hayatta gittikçe aktifleşen, güçlenen kadını kimse kolay kolay kapatamaz.

kadınların başörtüsüyle üniversiteye ve çeşitli devlet kurumlarına girmesini istemeyen sözde ilericiler (genelde kemalist olurlar), kadının başörtüsü takması gerektiğini düşünen erkeklere neden bir şey demiyorlar. onları nasıl ayırt edip devlet kurumlarına sokmayacaklar. sorun zihniyet meselesi değil miydi? bu kadına yönelik bir ayrımcılık değil mi? siz ilerici değil misiniz?

ana fikir: imanda mantık aranmaz.