bugün

kesinlikle yapılması gerekendir. bireyin hayata ilk adımını atacağı eylemdir.
kesinlikle yapılması gereken birşeydir. inanın her türlü iyiliği kötülüğü entrikayı kısacası bütün duyguları yaşıyorsunuz . birey olarak ayakta durmak için ilk adımdır bana göre.
Ayaklarının üstünde durmak istiyosan eğer başka şansın yok.
sırf başka şehirde okumuş olmak için aslında memleketinde kazanabileceği bölümden pek bir farkı olmayan yerler yazıp pişman olan tanıdıklarım var.

hayata adım atmak da önemli tabi ki ama başka şehirde okumak ile doğrudan alakalı olduğunu düşünmüyorum. eğer karakterinizi oturtabilmişseniz her türlü atılabilirsiniz hayata zamanı gelince.

yani siz siz olun "başka şehir görmek lazım olm ya hayata atılırsın" diyen insanların gazına gelip tercih yapmayın.
başka ülkede okumak kadar zor değildir.
zordur lan. 1 hafta tatilim vardı, bugün uçağım var, çok zor geliyor ailemi bırakmak. çok zor... giderken ağlamazsam iyidir, annemin beni o şekilde hatırlamasını istemiyorum.

evet, aileme bağlıyım, sulugöz demek isteyen kendine saklasın.

ama kesinlikle kendi şehrinizde aynı seviyede bir okul varken şehir değiştirmeyin. tamamen aptallık.
ilk sene aileyi bırakmak zor gelir, ikinci sene ise sevgiliyi, arkadaşları bırakmak.
Kisisel gelisiminizi en cok etkiliyecek sey belkide hayatinizdaki. Kendinizi bulacaginiz bi o kadar da sizi zorliycak durum.
Ac da geziceksiniz sinir nobeti de geciriceksiniz benliginizi de en ufaciktan da olsa kesfetmeye de basliycaksiniz. Altindan kalkabilecek herkesin yapmasi gereken ve sizi buyuten durum. Bazen gereginden fazla zorlasa da kendinize yapacaginiz en buyuk kotuluk ve iyilik.
paraya en çok ihtiyaç duyacağınız dönemlerin ilk ayağıdır.
Anadoluda yapılırsa ilk 2 sene pişmanlıktan kafayı yersiniz sonra yavaş yavaş alışıyorum derken çat mezun olursunuz, izmirdir , antalyadır böyle egeye doğru yaparsanız güzel olur , illa anadoluya gitcem diyosanızda eskişehir elzemdir.
mümkünse Erzincan tercih edilmemelidir. zira insanın ömründen ömür alır.
Üniversite yi baska şehirde okumak: aile özlemi
Üniversiteyi başka şehirde okumak: parasızlık
Üniversiteyi başka şehirde okumak: dost kazıkları demektir. ama herseye ragmen yine sehir dışında üniversite seçerdim herseyden once ozgurluktur tum kararlarini kendin alirsin hesap vericegin kimse yoktur artik sen bir bireysindir sorumlulukların vardir. tatillerde eve gelince anlarsin büyüdüğünü artık senin kendi düzenin vardır ailenin düzeni uymaz sana, artık ailenin himayesindeki bir çocuk degil kendi kararlarini verebilen bir yetişkinsindir.