bugün

bağlama öğrenmeye yeni başlayanlar için bildirilmesi insanlık görevi olan tavsiyelerdir.
tezeneniz ne sert ne yumuşak olsun. ortası idealdir.
bol bol vibrato çalışması yapın parmaklarınızı güçlendirin.
iki ay sonunda " olmuyo hamuğaaa goyyiimmm çalamıyorummm" diyip bağlamayı bırakmayın.
ilk etapta parmakları patlayacağı için acı çekmeye hazırlanmaları gerekmektedir, ilk tavsiyem budur.
Babanizdan ogrenmeye calismayin. Cunku babalar baglamayi elinize alir almaz "carsambayi sel aldi" yi calabileceginizi dusunurler. En azindan benim babam oyle. Direksiyon ogretirkende uzun yol soforuymusum gibi davraniyordu.
fazla bağlamayaın sonra çözemezsiniz. gidin neşet ertaş dinleyinde nasıl öttürülür görün öttürün, iyi bir bağlamacı olursanız belki rüyanızda şirinleri bile görebilirsiniz.
tezenenin en iyisi kiraz ağacı kabuğundan yapılandır.
akdeniz akşamlarını deneyin. tutarsa patlar.
polise yakalanmayın, hırsızlıktan s*kerler valla.
yılmadan usanmadan nota pratiği yapın.yılmayın usanmayın.unutmayınki arif sağ da bağlama çalmayı bilmiyordu.
bağlamayı çözmeyi unutmayın yoksa komple bağladığınız yerle birlikte götürmeniz gerekir. akıllara madem çalacaksınız o zaman niye bağladınız, hani bağlamazsanız daha kolay çalarsınız sorunsalını da getirir.
Orhan gencebay dinleyin. Ama onun eserleriyle baglamaya baslamayin. Zira hepsi kazik, zor eserler baglamadan sogursunuz.
önce işe bağlama alarak başlayabilirsiniz.
öncelikle türkü dinleyerek başlayın. her türlü türküyü önyargısız dinleyin. kısa ya da uzun sap bağlama farketmez, dinleyeceğiniz adamlar aşağı yukarı bellidir. listeyi şöyle sıralayabiliriz.

ismail tunçbilek
ismet topçu
hasan genç
çetin akdeniz
mustafa ipekçioğlu
erdal erzincan
arif sağ
ismail altunsaray
ali yılmaz

listeyi uzatmak mümkündür fakat genelde bu adamlardan feyz alınır. ama unutmayın ki siz bağlama çalarak aslında müzisyenliğe adım atmaktasınız. 15 yıldır bağlama çalan biri olarak şunu söyleyebilirim ki sadece alevi türküleri dinleyen ben yıllar içinde arabeskten hint müziğine oradan flamenko blues ya da cazz'a kadar bir çok müziğe ilgi duydum. bağlama harika bir enstrumandır ve sınırları çok geniştir. fakat esas olan aşk ve bol çalışmadır.

3 yıl sonra gelen edit: yazdığım şeyden tiksindim. esas olan aşkmış. sigigit!

10 yıl sonra gelen edit: 2022’den bildiriyorum, nota öğrenin. Bir hocayla çalışın ve Orhan Gencebay repertuvarına hakim olun. Transpoze bilin.
en kötü bağlamayla başlayın..
ve en zor parçaları deneyin..
solo tekniklerini defalarca boş boş çalışmaya gerek yok..
zaten o parçalarda, birçok solo tekniği ve gam vardır..
onları hiçbir şey bilmeyen biri başarana kadar zaten tekniği kapmış olacaktır..
ve kulak çok önemli..
kulağın gelişmesi için de dinleyebileceğiniz kadar müzik türü dinleyin..
türküsünden, reggaesine kadar..
farklı ritimler, farklı sesler kulağı en iyi geliştiricilerdir..
Ne kadar zaman dilimi sonrası vazgeçilmesi gerekir?

Hayır 3 ay 5 ay kursa gidip hala becerilemiyorsa ne zaman pes edilmesi gerekir?

Gayet aydınlatıci tavsiyelerdir.