bugün

herkesin istediği bir olaydır..hayatta çoğu kişi içini acıtan durumları unutmaya çaılışır ama bir türlü unutamaz..kimisi ilk terkedilişini silmek ister kimisi ilk başarısızlığını herkesin bir isteği ve nedeni vardır..

bense burada özel hayatıma girmeyeceğim ama örnek vermek gerekirse..başbakanımızın bir teröriste ''sayın'' dediği, yunanistanın işgali karşısında birtek tebrik etmediği kalan hükümeti öyle bir unutayım ki hiç yaşanmamışçasına tarihe gömülsün!

(bkz: bunu da mı görecektik)
kişi fil hafızasına sahipse gerçekleşmesi zor olan olay.
eğer yapılabilseydi, yaşanılan herşeyin, iyi kötü birer deneyim olduğu unutulmadan karar verilmesi gereken olay. çünkü geçmişte yaptığımız hataları hatırladığımız için o hatayı tekrarlamama olasılığımız her zaman vardır.
farkında değiliz ama aslında hepimizin yaptığı şey. zaten bundan sebep geçmişe dair özlemler, gözyaşları, istemeler... düşünün bi, biri vardı hayatınızda bir dönem ve sizi o kadar çok üzdü ki, hayatınızdan çıktıktan sonra kötü bir dönem yaşadınız. bu bir süreçtir. kötü dönem süreci. işte bunu atlattıktan sonra o kişiyi anımsatan kişiler, olaylar, anlık hatırlatıcı etkenler (ismini duyma, ortak tanıdık bir arkdaşla karşılaşma gibi) size yine o kötü(?) insanı hatırlatır. evet, onunla ilgili her şeyi unutmanız mümkün değildir ama kötü hatıraları unuttuğunuzu fark etmezsiniz bile. şurda çok gülmüştük, nasıl da mutlu etmişti gibisinden. dedim ya, unutmak gibi bir durum söz konusu değil ama kalbiniz temizse ve kin gibi insanı mahfedecek bir duyguya sahip değilseniz kötü anıları unutuyorsunuz demektir.

belki de hatırladıklarınız sadece sizi gerçekten etkileyen özellikler. şöyle ki, insan hafısası duygularını etkileyen olayların hatırlanmasında daha etkilidir. hani öğretmenin dersi anlatırken bunun yanında görsellik kullanması, sesinin tonlamasını ayarlaması, öğrenciyi etkileyecek bazı özel kelimeleri kullanması şeklinde öğretim teknikleri ile bakın olaya. bu bir öğrenme sürecidir işte. anılar da böyle. hepsi aslında öğrenilmiş yaşam an'ları toplamıdır. duygularınızı etkileyen ne kadar olay varsa daha hızlı öğrenirsiniz ve anınızı kolay çekip alabileceğiniz bir yere kaydeder beyniniz. bi örnek daha vereyim yakın olduğunuz. en çok kullandığınız programları, resimleri, oyunları bilgisayarınızın masaüstüne kaydetmeniz gibi. burdan şu sonuca ulaşabilirsiniz. denir ya, beynimin otokonrolünde yaşıyorum. çok yanlış bi düşünce biçimi. beyninize de hükmediyorsunuz aslında. tıpkı diğer organlarınıza ve kalbinize hükmettiğiniz gibi.
kişi, kendi istesede istemesede bazı anıları siler yada silmesede büyük kısmını unutur. bunun sebebi hayatını devam ettirmesini kolaylaştırmaktır. kişinin
hastalıklara karşı gösterdiği direnç gibi bir dirençtir buda.

bir rüyanın bile etkisinden kurtulamayan biz nasıl yaşardık yoksa?

(bkz: 17 ağustos depremi)
(bkz: eternal sunshine of the spotless mind)
shift + delete...

(bkz: yok öyle bir şey)
(bkz: memento)
bazı anıların hafızadan silinmesi bugünün tıp teknolojisiyle mümkündür fakat bu anıların hangi anılar olacağını ne silen ne de sildiren belirleyebilir.* *
(bkz: ekt)
düşünce gücü kitapları okuyarak beyne hükmetmek ve istenmeyen anı ve yıllara reset atmak mümkündür.
kim ne derse desin mümkün olan bişey bu.

nasıl yaptıgımı nasıl oldugunu hiç bilmiyorum ama istedigim anları hafızamndan yok edebiliyorum.yaklaşık 2 yıldır böyle bende durum.bunun neticesinde hissizleşme duygu kaybı vs de oluyo ama çok güzel.mesela şu an sevgilimden ayrıldım bi hafta oldu ama hatrladıgım aklıma gelen anı yok sadece onun adı aklımda kalan ve bi de feys hesabı.duygu mu asla sıfır.

silmek istemem yeterli olabiliyo.bi konu var ve onun detyalarına ilişkin hiç bişey bilmiyosun hatrlamıyosun vs vs.biri bana bunu nasıl yapabildigimi açıklarsa sevinirim.

ha bunu bi kez psikiytr a söylemeye niyetlendim saçma gelir adama uyduruyom sanır diye diyemedim de bu özelliğimi de yitirmek istemiyorum açıkcası böyle mutluyum.
zordur.
Gereksizdir.
Kötü de olsa bazı anılar sayesinde bugün sahip olduğumuz tecrübe ve olgunluğa sahibiz. Onlar olmasaydı ne isteyip, neyden uzak durmamız gerektiğini biliyoruz. Hem acı ve üzüntü insan doğasının olmazsa olmazıdır. Mutluluğu besleyen de bana göre budur. Neyse daha fazla edebiyat yapmayacağım. Kısacası benim için sil tuşu olmaması önemli değil.
Delete: askerlik...
Are you sure? Yes/next. Entır.

ohh be... her sene 1-2 defa rüyamda tekrar asker gitmiycem artık. (bilen bilir)

Delete: evliydim ben.
Are you sure? Şurunu zikerim yes/next. Entır.

Windows geçersiz bir işlem yürüttü.
şuan düşündüğüm hadise.