bugün

yolda, okulda, işyerinde hiç farketmez. akıl nerden bulmuşsa bulmuştur bir havai konu, yine kafa bir milyon aval aval geziyorsundur ortalıkta.üzgün olsan sorun yok, ne selam görürsün ne de sövüp sayan.ancak ruhta varsa bir gıdım uçarılık, başlıkta tarif edilen durumu yaşamak için tam adamısındır.

eller cepte atarken adımlarını gözler durmaz, fıldır fıldır döner yuvasında.be ipne nedir neşen? azıcık efendi olsan yaşamayacaksındır adamı kıpkırmızı edecek o talihsiz anları.

eller cepte atıyorken adımlarını, karşına tanımakla çıkaramamak arasında bocaladığın bir eleman çıkar. emin olmasan bile vermiştir selamını. ulan dana sanki verilen her selam sanaymış gibi önce gözlerinde salak bir neşe, alırsın adamın selamını.sonra o zalım soru işareti durgun bir nehirde yayılan koyu renkli bir kanın yayılması gibi hızla yayılır zihninin sularında.

acaba? dersin.ben naaptım oooluuuuum...! dersin. sikttim beynin selamı alacak olmanın neşesiyle vermiştir sinyalleri, kaldırmışsındır aptal bir edayla elini, sanki kırk yıllık kankanı selamlar gibi.

işte zihnini soğuk bir taş gibi titreten ihtimaller nehri nihayet bulur yatağını. adam yüzündeki çakalca ifadeyle "ulan ayı arkandakine verdim, ne tribe giriyon" edasıyla, abartılı bir göz süzüşle keser adamını.

yapacak bir şey yoktur can kuşum. olan olmuş, biten bitmiştir .siz ise acımadı ki soslu bir ruh haliyle içinizde kalan son utanmazlığı da sokup devreye, abartılı ehi ehi nidalarıyla inletirsiniz çevrenizi.

efendim giden anasının gözüne kadar gitmiş, kalan içindekiyle kalmıştır :

buruk bir terkedilmişlik duygusu ve bir sığırın abartılı duygu patlamalarıyla...!
anlık bir refleks hareketinin sonucudur.
istemsiz kas hareketi gibi..
sonucunda;
+oğlum adam bana selam verdi, sana ne oluyor.
+abi tanıyorum bende o adamı. bende bana verdi sandım ondan selam verdim.
+nerden tanıyosun?
+işte bende onu hatırlayamadım.. ayıp olmasın dedim artık..

sıçtıktan sonra güzel bir mala ile sıvamak böyle olur.
daha beteri vardır, başkasına el sallayan kişinin bu hareketini üstüne alınıp aynı şekilde cevap vermektir bu kişiye. etraftakilerin ve el sallayan kişinin garip ve alaycı bakışlarına maruz kalabilinir.
eğer yanlışlıkla alınıyorsa selam, söz konusu olmayan salaklıktır. bile bile, sırf selam verenle muhatap olma, alakadar olma amacıyla alınmış da olabilir. o zaman bu sağlam bir salaklıktır.
eğer selam verilen kişi selamı almıyorsa yapması farz olan durumdur. çünkü bir müslümanın selamını başka bir müslüman almıyorsa bundan bütün müslüman sorumludur.*
(bkz: salak demeyin belki iyi insandır)
her sabah yürüyüşte karşılaştığınız bir adam üçüncü kez selam verdikten sonra başkasına benzetmiş olduğunuzu anlama hali, bin beterdir..
hem de yürüyüş güzargahınızı değiştirecek kadar..
karizmayı berbat eden durumdur.
sözlüğe üye olduğumdan beri bu tür tespitler yüzünden sosyofobik oldum şerefsizim. ama ne büyük salaklıktır o değil mi?
salaklık olmadığı kesin olan düşüncedir. selam vermek almak hem islam alemi için saygı içeren olaydır, hem de kibarlık olarak algılanmaktadır. o yüzden saçma olaraka algılanmış başlıktır.
once el kaldirilir adam uzaktaysa sonra sacma sapan kas goz hareketleri yapilir selami veren adamda saskin bir duruma dustugu icin oda tekrar kafasiyla selam verir bu sekilde karizma fazla cizilmeden olay kapanir..
ne olursa olsun alınması gereken şey.
selam bu almak lazım, hafazan ya ortada kalırsa değil mi?
(bkz: baskasina verilen yere oturma salakligi)
selamı aldıktan sonra yanında beliren kişiyle selam veren kişinin diyalog kurması sırasında farkedilen durum. selam veren kişinin şaşı olduğu düşüncesiyle salaklığı üstünden atma çabasına girişilmeside muhtemeldir.
bir an için insanın kendisini mal gibi hissetmesine yol açan salaklıktır, çok fazla üstünde durulmazsa duygusal bir yıkıma yol açmaz. ancak bu sorunu içselleştirmek gece alta işemelere, yemek yerken dudağın kenarından sıvıların akmasına, durup dururken ağlama krizlerine yol açabilir(!). ** *
yaklaşık 30 saniye insanın kendisini aptal hissetmesine yol açan daha sonra etraftakilerle çok gülünecek hatta sevimli bulunabilecek hadisedir.