bugün

avrupanın lider kimya firmasıdır. bir zamanlar kaset işine de bulasmıs da, sonra raks'a mı devretmiş nolmus.. emin olamadım şimdi..
Eski 10 cm'lik disketleri de üretmişliği bulunan firma.
herhalde bask'la çağrıştığı için, oldum olası ispanyol sanmışımdır firmayı. gerçi ispanyol adam hayatta bask diye firma kurmaz ama, gençlik işte.
bir de bir arkadaşımın bana "hayır, basf asla disket üretmedi" diye çıkışmışlığı vardır, hala çözemedim nedenini.
BASF dünyanın lider kimya şirketidir.

1865 yılında kuruldu
Merkez Ofis: Ludwigshafen , Almanya
Grup içindeki firma sayısı:14
Müşteri sayısı: 110,000
Ürün sayısı: 8,000
39'u üretim olmak üzere, 170 ülkede faaliyet
Toplam ciro: 58 Milyar Euro (2007)

1865 - 1901: BASF 'in kuruluşu ve boya çağı;
Friedrich Engelhorn, katranlı boyalar üretmek üzere Badische Anilin & Soda Fabrikasını kurdu.

1901 - 1925: Gübre çağı;
Haber - Bosch yöntemiyle gerçekleştirilen amonyak sentezi sentetik azotlu gübrelerin üretimine olanak sağladı.

1925- 1945: Yeni yüksek basınçlı sentez süreçleri;
BASF , I.G. Farbenindustrie AG ye katıldı. Yüksek basınç teknolojisindeki ilerlemeler, sentetik benzin ve kauçuk ile asetilen den yapılan ürünlerin imalatına olanak sağladı.

1945- 1953: Yeniden yapılanma ve yeni bir başlangıç;
2. Dünya Savaşı sırasında oluşan ağır yıkımın ardından yeniden yapılanma süreci uzun yıllar aldı. BASF , 1952 yılında bağımsız bir şirket olarak yeniden doğdu.

1953- 1965: Plastik çağının başlangıcı;
Ekonomik diriliş dönemi ile birlikte plastik çağı da başladı. BASF , polistiren , Styropor® , poliamid ve polietilen le zafer yürüyüşüne geçti.

1965- 2007: Ludwigshafen dan dünyaya;
BASF gelişmesini sürdürerek, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya'daki üretim merkezleriyle küresel bir şirket niteliğini kazandı.

5 temel iş biriminden oluşuyor;
Plastikler
Performans ürünleri
Kimyasallar
Tarımsal ürünler ve Gıda
Petrol ve Gaz

edit; Gözüme çarpan yazım hataları düzeltildi.
(bkz: ig farben)
büyük ihtimalle beni işe almayacak alman kimya devi.
2015 yılı cirosu 78 milyar 147 milyon dolar olan şirket.