bugün

jazz bass alacaksanız paraya kıyıp "american deluxe" alın, yoksa bir anlamı yoktur.
ve şüphesiz ki:

(bkz: aktif manyetik)
*black ya da death çalmayacaksanız bunların haricinde kalan hemen hemen bütün müzik türleri için fender jazz bass tercih edebilirsiniz, kafanız rahat olsun.

*uzak doğu yapımı gitarlardan kaçın. usa ya da meksika olabilir. japon yapımı gitarlar da iyidir, ama kore ya da çin merkezli gitarlar genelde sadece strat'a hakaret ederler.

*"fender jazz bass istemiyorum, sound'u biraz daha farklı olsun" diyorsanız o zaman yamaha trb ya da ibanez Soundgear'a bakmanızda fayda var.

*tarzınız çok sertse jackson'lara göz atmalı. jackson c5 her zaman iyidir. prosesör dostudur, distortion'ı iyi taşır.

*"daha farklı, funky şeyler çalacağım" derseniz ve paranız da bolsa musicman'e yönelebilirsiniz.

*aktif manyetikli olsun, güzel olur.

*tel takımına dikkat. fabrikasyon telleri kullanmayın, güzel bir tel setiyle beraber satın alın, fark genelde barizdir. ayrıntılar için; http://www.tunemybass.com...s_guitar_strings_faq.html

*iyi bir bass amfisi seçiniz, sinir hastası olmazsınız.

edit: türkiye'de bulunur mu bilmiyorum, ancak modulus diye bir marka var ki, kesinlikle akılda bulundurmak lazım. (bkz: flea)
benzer bir guide için;

(bkz: #2150221)
yerdeki gitarlara çarpmamak ve basmamak.
yanında sağlam bir ön yükselteç artı iyi bir lambalı amfiye sayacağınız parayı da hesaba katınız, her şey bass gitarı edinmekle bitmiyor.*
öncelikle çalacağınız tarza göre 20 fret,24 fret, 27 fret olarak çeşitlendirilmeli.
gitarın markasına gelince hiç gelmeyelim markanın önemi yoktur,ben (bkz: fender)den alamadığım tonları (bkz: washburn)'den aldım.öncelikle yine tarzınıza göre ağaç seçimi olmalı bas gitarda sap genellikle gül ağacıdır ancak el yapımı baslarda genellikle abanoz veya vengi kullanılır. sert tonlara hakim bir bas gitar isteniyorsa gövde ceviz, sert akçaağaç olmalıdır. ancak gövde veya sap konusunda kesinlikle plastik veya sentetik maddelerden yapılmış olanları almayın zira paranız boşa gider, (bkz: cort curbow) gitarda ağaç karakteri olan bir maddedir aynı modeli olmasına rağmen her gitarda ton farklıdır.gitarımızı ihtiyacımıza göre seçtikten sonra hemen bir ustaya gidilerek sap ayarı ve entonasyon ayarı yapılmalıdır, zira gitarımızdan ve müzikten soğumak istemeyiz. aklıma gelmişken kesinlikle yeni başlıyorum diye kıytırık çakma gitarlar almayın. ve kesinlikle fabrikanın taktığı telleri çıkartın atın hemen kendinize (bkz: elixir) gibi teller alın kulağınızı mahvetmeyin.

aklıma geldikçe devam edeceğim.
bas gitar seçiminde eğer profesyonel müzisyen iseniz kesinlikle mk1&2 serisi manyetikler veya bartoliniler sizi kesmeyecektir hemen bir takım emg manyetik alınıp preamp devresi ile bütünleştirilerek modifiye edilmelidir.
bas gitar üzerine oturmak için değil çalmak içindir. bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.