bugün

yuzeysel dusunen toplum bireyleri tarafindan saygili olarak anilan kisidir.
babaya saygi duymak fiilini, kendi ayaklari uzerinde durup babasina yuk olmayarak gercektiremeyen ve babasi tarafindan gurur duyulacak hareketlerde bulunmayan kisilerce uydurulmus, toplumda yerlesmis soz obekleri.
saygı ve saygısızlıkla alakası yoktur, yıllarca kendisine yasaklanmış olan şeyi, ben büyüdüm adam oldum senin karşında sigara içebiliyorum demeye getirmeyen adamdır.
ne gariptir ki babasının yanında rakı içerler , bira , şarap hatta beraber içerler ama sigara denilince kesinlikle içilmez. içtiğini biliyorsun o da biliyor herkes bildiğine göre niye içilmiyor gariptir.
bu ülkemizde saygılı olmanın bir ölçütü olduğundan saygılı insandır. *
tamamen yetiştiriliş tarzına bağlı olan , insanın kendinisini babasına ispatladıktan sonra yapılması gerekiyormuş gibi düşüncelerin komikleştiği zamana ayak uydurup maddi gücü artık herşeyin üstünde tutan yazarlardan nasibini almış adamdır.

hayır yani üç katlı villan olsa babanın altına jip çeksen onu sefa içinde yaşatsan ne olacak bu sana onun karşısında sigara içme hakkı , onun karşısında küfürlü konuşma hakkınımı verecek. babanın karşısında 18 yaşında sigara içemiyorsan 28 yaşındada içemezsin. benim maddi özgürlüğüm var denizde yatım bodrumda katım var diyorsan ve karşındaki insanın baban olduğunu unutuyorsan allahında sana senin gibi düşünen bir çocuk nasip etmesini canı gönülden isterim. isterim ki bir baba olarak oğlunun karşında sigara içmesinin ne kadar acı bir şey olduğunu hissedebilesin.

(bkz: ama benim maddi özgürlüğüm var)*
boş bir ovada vukuu bulan hadisede baba ve oğul sırt sırta vererek olayı çözmüşlerdir.

(bkz: gelenekçi olmak)
babasinin sigara icme sozunu dinlemeyip, dinliyormus gibi yapan, genellikle annelerinin yaninda sigara icen ve annelerinin yaninda sigara icmek olayini asla saygi olayiyla iliskilendirmeyen insanlardir.
(bkz: babasinin onunde ayak ayak ustune atmayan ama annesinin onunde yayilan insan)
geleneklerle alakalı durumdur genellemek, doğru ya da yanlış bir davranıştır demek imkansızdır.
aslında babasının yanında sigara içemeyen insan'dır yemez.
babasının babası yanında sigara içmediği için kendisinin de babasının yanında sigara içmeyen adamdır.
sigara içerken kendi bünyesine yaptığı saygısızlığı unutup güya saygılı davranışlar sergileyen bünye davranışı.
yetiştiriliş tarzından kaynaklanır.

(bkz: bu benim lan).

sen babanla kültablalarını doldur boşalt ama babasının yanında sigara içmeyene de burnunu sokup, tespitçi kesilmeyiver.
anne ya da babasına saygısı olan kişidir. bunun ergenlik veya yaşla filan alakası yoktur.
babasından tırsan kişidir. tırsmakta haklıdır babalardan tırsılması gerekir. birazcık saygı için gerekli bir durumdur.
bu kişi babasının yanında ayak ayak üstüne de atmayıp, ayı gibi gerilmez ve camış gibi yayılmaz da aynı zamanda,
bütün bunlara dikkat ederek sigarayla saygı olmaz düşüncesini benimsemiş (bkz: denyo)lara, bunlarada dikkat etsek olurmu abiii demiş olurlar.
hiç sigara kullanmayan birisi olabilir.

edit: lan, normalde birisi sigara içmiyorsa, babasının yanında da içmez, bu da bir sebep değil mi? neden eksiliyorsun? tamam saygılı olmak da bir sebep, anladık.
saygıdan dolayı içmeyen kişidir.
(bkz: göt yemez)
kişiden çok babasından kaynaklanıyordur. Babasınında suçu yoktur o da babasından öyle öğrenmiştir. Bu bir Kısır döngüdür aslında.

(bkz: kısırdöngü)