1. 1.
  ilk kez bursa da yediğim pide üstüne közlenmiş patlıcan, onun üzerine adana veya kuşbaşı et, onun da üzerine eritilmiş kaşar ilave edilerek hazırlanan, tüm damak zevkime hitab ederken, nerdeyse mide spazmı geçirmeme neden olan yemek.
  1 ... aflterxosruanrgise
 2. 2.
  sanırım bir hatay yemeğidir babagannuş. antepte de abugannuş diye bi yemeksi vardır ara sıcak şeklinde olur genelde henüz ana yemek statüsüne ulaşamamıştır, güzeldir. antepte söörme denilen patlıcanın fırında(evdeki fırın değil, bildiğimiz ekmek fırınında) pişirtilmesi, sonra soyulup bıçakla küçültülmesi yine kızarmış domates ve sarmısak ilave edilmesiyle oluşur.
  ... suvari
 3. 3.
  normalde mardin yemeği olan,közlenmiş soyulmuş patlıcanları ezdikten sonra içine sarımsak koyup üzerinede bir iki yumurta kırdıktan sonra pişirilen,tadından yenmez arapların yemeği
  ... imparator
 4. 4.
  en kral rakı mezesidir kendileri.*
  ... no leaf clover
 5. 5.
  En güzel babagannuş közlendikten sonra tereyagıyla kavurulanıdır.
  ... der wanderer und sein schatten
 6. 6.
  antakya mutfağının bir patlıcan ezmesidir, meze olarak yenmesine rağmen ana yemeğin de yerini tutacak lezzet ve doyuruculuktadır.

  tarifini de vereyim;

  4-5 adet patlıcan (közlemelik)
  3 adet kırmızı biber (közlemelik)
  2 adet orta boy soğan
  3-4 diş sarımsak
  1 demet maydonoz
  sıvıyağ
  2 adet domates
  kimyon, karabiber, tuz
  nar ekşisi

  fırında patlıcan ve biberleri közledikten sonra kabuklarını soyup patlıcanları küp küp ve biberleri ince bir şekilde doğrarız.içine küçük küçük doğranmış soğanlarımızı, maydonozumuzu ve doğranmış veya dövülmüş sarımsağımızı ekleriz. daha sonra domateslerimizi soyup küp küp onlarıda doğradıktan sonra onu da bu karışıma ilave ederiz. son olarak baharatlarımızı yağımızı ve nar ekşimizi ilaveedip karıştırırız. şiddetle tavsiye ediyorum, muhakkak deneyin.
  2 ... lefter bartu de souza