bugün

Sizden önce arabayı düşüneceği için bir iki sene alabilir.
Asla araba baba tarafından öğrenilmemelidir. Allah korusun direksiyon başında cinnet geçirip bir duvara vurabilirsiniz.
- bak oğlum bu gerçek hayat, bunda load game, save game yok!
+ !?
her seyi en iyi ogrenmenin yolu bence pratik yapmaktir. inancim bu yonde fakat bende bu boyle islemiyor. ben gozlem yaparak cok daha rahat ogrenebiliyorum. babami, abimi veya kuzenlerimi araba kullanirken cok izlerdim cocuklugumda. vites degistirmelerini, aynalari seri sekilde kontrol etmelerini, saga veya sola donerken sinyal yakma surelerini hesaplayip kendime uygun bir model olusturmaya calisirdim. o sebeple babamla yanyana oturup bunu boyle yapacaksin nutuklarini hic dinlemedim. bir defa bir yerden donerken ehliyetsiz araba kullandim yanimda babam varken. eve yakin bir yerde durduk yere panik olup yuksek volum oraya gitme direksiyonu kirma gaza basma gibi seyler soylemeye basladi. gayet sakince arabayi saga cektim, motoru durdurdum, buyur sen gec deyip arabadan indim. eve de yuruyerek dondum. o olaydan sonra babamla bir daha soforluk konusunda bir muhabbete girmedik. fakat ayiptir demesi bu konuda iyi oldugumu kabul ediyor.
öğrenememektir.

sola dön der sola çevirirsiniz direksiyonu napıyorsun diye tepki gösterir. ''baba sol demedin mi?'' dersiniz ''sağa dönceksin sağa, solda yol mu var?'' der. ''pki'' dersiniz. düz yolda hızlanırsınız ''yavaşla'' der, yavaş gidersiniz ''bassana biraz gaza'' der. sonuç olarak lanet edersiniz. ama sonradan bir bakmışsınız gerçekten kullanmaya başlamışsınız arabayı. öğrenme eylemi ne zaman gerçekleşmiş hiç farkında olmazsınız.
Anneden öğrenmekten daha iyidir.
Annem düz yolda 30-40la giderken bile Ay ay çizgiyi aştın,araba geliyo,müziği kapat. Vitesi değiştirseneee diye streslenir.
Baba ise sakince öğretir ve telefonu eline alır oynamaya başlar. O sakin olduğu için sende sakinsindir.
Babanızın size surekli annesini siktiimin çocuğu demesine sebebiyet verir.

Siz daha da bocalarsınız.
Bizimki de tam tersiydi.
Ben araba kullanirken babam bana komut versin, yanlislarimi soylesin, beni uyarsin diye bekliyodum ama tam aksine ben suruyodum babam radyoyu degistiriyo sarki ariyo milleti kesiyo.

Sonra da babama sen bana araba surmeyi ogretmiyosun diyip daha da ondan bisey istemedim.
babadan araba kullanım dersi mi alınır? babam minibüse ilk çıktığımda laaaayn ne yapıyorsun burda olmaz diye bağırıp yaylada düz zeminde sürersin demesi hala çınlar kulağımda. sonra abimin olmadığı bi gün yalvaran bakışlarla anahtarı alıp gelip habu arabayı az geri alsana dediğinde laan burda araba geri mi alınır düz zeminde alırım dediğimde ananı biiiip deyip gitmişliğini hiç unutmam.
Seni mezun eden hocaların ben! diye başladığını çok iyi hatırlıyorum...
Bi ara yavaş yavaş yavaş benzinin a. Koydun yavaş diyordu. Son olarak yok yaa kanser olacam allahim sen sabır ver diye mirildanirken, akabinde birde pişkin pişkin gülme aptal çocuk demişti.
Gidin bir ton para verin yinede babadan öğrenmeyin.
Babamı sadece izledim, yetti.
Arabayı üst üste belki de 10 kez stop ettirince adam haklı bir isyanda bulunuyor tabi ama bende ilk kez direksiyon başına geçtim yani ayağımı debriyajdan çekip aynı anda gaza basamıyorum ne yapabilirim.
o mal babalardan birisi de benimkiydi. hiç öğretme yeteneği yoktu. bağıra çağıra..ama ondan öğrenmedik tabii. başkasından öğrendik.
Babam kamyoncu olduğundan gayet kolay olmuştu. 13 yaşında döküm sahasına gittiğimizde kamyonla 500 tane kamyon ve ilçe büyüklüğünde dümdüz döküm sahası. Baba o zamanlar oturturdu beni direksiyonun başına sadece izlerdi. Görsel zekam Allah'a şükür iyidir.

Bir gün dedi ki peder bey ayağını iyice gaza kökle dedi. Bende bastım bastım durdum. Araba hızlandı kamyon da değil tabi. Sonra yavaşla dedi ve panik oldum frene sert fln bastım. Sonra döndü dedi ki önemli olan arabayı götürmek değil, durdurmaktır.

Şoför dediğiniz adamlar hızlı kullanan, makas atan yada sürekli araba kullanan adam değildir. Şoför kaza anında kurtarabilen, konsantrasyonu yüksek kişilerdir.
Tam anlamıyla travma sebebidir. Bizzat deneyimleyip ağaca toslamamla sonuçlanmış olaydır.
Bildiklerinizide unutabileceginiz bir deneyim olur. Tavsiye edilmez.
Kuçuk yaşta başlayınca dersler altına koyması gerçeği. Pedallara ulaşman için yardım.