bugün

her aile içinde bu tip şeyler olur.
aslıda normal karşılamamak gerekir fakat ne kadar dil dökersen dök, laf anlatılamaz o kişilere.
benim de yaşadığım hadisedir. üzücüdür. babam da amcam da canlarım. kinli değiller ama kırgınlar birbirlerine, konuşmuyorlar.
inşallah bir an önce birbirlerini affederler.
ben bildim bileli en büyük amcamla babam da küs idiler.

amcam, 9 kardeşin en büyüğü, babam ise onun bir küçüğü, yani ikinci. ama ne oldu? iki sene önce, yani yılbaşından tam iki hafta sonra bir sabah, amcalarımdan birinden bir telefon.

en büyük amcam ölmüş. babamın o andaki yüz ifadesini görmek bile yetiyor herşeyi anlatmaya.

küsmeyin, küsmesinler. kimse kardeşiyle anasıyla babasıyla akrabasıyla küsmesin. yoksa dar bi vakit bir telefon alırsınız, donar kalırsınız öylece....
en büyük amcam ile 2 numaralı babamın yaşadığıdır.
ailede en büyük 2 si olmasına rağmen kavgalılar,ortaklardı ayrıldılar, ama hala bayramlarda onlara gideriz, çocuklarıyla da konuşuruz görüşürüz tabi.
sadece amcamla babam göz göze gelmemeye çalışırlar, konuşurlarsa da kısa keserler.

edit:ben de tek bizim sülalede var zannediyodum ne çok varmış lan.
çoğu zaman bu küslüğe sebep olan eşlerdir. yani annen ve yengen. kadın milleti işte.
evlat için içler acısı durumdur. arada kalırsın hep.
akrabaları ile sürekli kavga eden bir ailede büyümüş biri olarak en kötü küslük tanımını yapabilirim bu durum için. hala, teyze, dayı kavramları o kadar sıcak gelmemiştir hiç bir zaman çünkü.

amca başkadır. babana anlatamadığın, utandığın manita mevzularını rahatça anlattığın adamdır amca. pipini karşısında sallandırdığın adamdır amca. babanla küs olduğunda para isteyebileceğin adamdır amca.
%80 eşlerin sebebiyeti, %15 ise sizin dedenizin babaannenizin vakt-i zamanında kardeş arasında sevgi bağı oluşturmamasıdır. Geri kalan yüzdelik ise genetik amua. Her bokta karşımıza çıkar işte.
amcanızın konusmak istememesi yuzunden de olabilir.
babadan kalan malların paylaşılamamasından ötürüdür.
çoğu ailenin yaşadığı durumdur.
en büyük etken maddi çıkarların çatışması, araya para girdi mi akrabalık falan kalmıyor. hatta insanlar düşman bile olabiliyor.
eltilerin zaferidir.
türkiye de %90 lara varan genelde baba mirasından çıkan olaylarla ortayı çıkan küslüklerdir.
"Benim babam kesin sütçüden." hadisesi.
benim ailemde bunun 30 yıllık versiyonu bulunmakta. üstelik sadece amcayla değil halalarla da.
hani çok akraba delisi bir insan değilim akrabasız olmak insana bazen zor geliyor. babama kızdığın zaman evden kaçıp gidebileceğim bir yer yok. bayramlarda arkadaşların tomarla para biriktirirken sen bir tane boncuklu tabanca parası toplayabiliyorsun. yedek mermi bile alacak para kalmıyor.
sonradan babamla barışır gibi oldular. amcam bizim eve geldi; salonumuzda yabancı bir adam var babam ona "amca" dememi bekliyor. dedim, elinden öptüm, samimi davrandım. mutluydum evet benim de amcam vardı. sonrasında yine bozuldu araları 10 yıllığına. boktan bir sebepten üstelik. o vakit gözümde bitti işte.
şu an bir kırgınlık yok aralarında ama yanına gitmiyorum hatrını sormuyorum. para uzatsa al(a)mıyorum. samimi gelmiyor. benim onun şu an uzattığı yüzlerce liraya ihtiyacım yok. boncuklu tabancama yedek mermi alacak beşyüzbinliraya ihtiyacım vardı.
genellikle iki sebepten kaynaklanır.
1) miras-mal-mülk kavgası
2) eşlerinin iyi anlaşamaması.
Hergün kavga edip sonunda birbirlerini yiyeceklerine, bırakın saygıyla küs dursunlar. Daha iyi.
Hep baba tarafında oluşan bir kopukluk örneği malesef.
ne miras yuzunden ne de avrat yuzunden abimle küs kalacak kadar serefsiz degilim!
genellikle amcanın yaptığı bir şerefsizlikten dolayı kaynaklanan durumdur.
insanoğlu küs olmaya meyilli bir varlıktır. bundan zevk alır.

t: birçok baba ve amca arasındaki durumdur.
ülkemizdeki ailelerin en fix sorunu.

hatta her ailede hak yediği için nefret edilen bir amca vardır ve eğer öyle bir amcanız yoksa muhtemelen o nefret edilen amca sizin babanızdır. kaçınılmaz son...

( tabi bunun için babanızın en az bir erkek kardeşi ya da ağabeyi olması lazım. *
Amcanın götü sıkışana sürer, sonra amcanın işi görülür, kaldığı yerden bir daha devam eder.
Genellikle para ya da arazi meselelerinden kaynaklanan sorundur.

Gerçek şudur ki kuzen olan iki kişi için de kimin haklı olduğuna bakılmaksızın kötü olan her zaman amcadır baba değil..
Baba ve amcanın bir arsa (miras,para ) ile ilgili bir sorun yaşadığını bilmemiz pek bir doğal.