bugün

alışverişe çıkarsın. Gider saçma sapan bi tIşört bulursun. Boldur, üzerindeki baskı bi halta yaramaz ama sen dünyanın en rahat insanı gibi hissedersin o tişörtle. O saçma sapan tişörte bi dünya para verir çıkarsın. Ama verdiğin paraya acımazsın. dersin ki kötü de görünse ben rahatım arkadaş, bana ne milletten. Bu aşktır.

Tişörtü alır incelersin. bedenini ararsın. Üzerine giyersin. Biraz durur. Rahat ya dersin. Üzerindeki yazıya bakarsın. Evet dersin bu beni yansıtıyor. Alayım ya ben bunu dersin. Ama kasada pahalı çıkarsa bırakır gidersin. Öf ya dersin keşke ucuz olsaymış. Aklın kalır yani. Uygun olursa da satın alırsın. bu da sevmektir.
Aslında aralarındaki fark anlatılamayacak kadar çoktur.

Belki şunu diyebiliriz birinde gözün kapalıdır diğerinde gözün açıktır. Eminim hangisinde kapalı hangisinde açık olduğunu anlamışsınızdır.
Aşık olmak bir kişiye duygusal yönden bağlanmaktır. Aynı anda sadece bir kişiye gerçekten aşık olabilirsin çünkü senin meleğin odur. Ancak sevmek bambaşka birşeydir. insan sevdiği kişiye değer verir. Daima onun iyiliğin ister ve bu kişiyle duygusal yönden herhangi bir ilişkide bulunması gerekmez. Ancak sevgi kadar güçlü ve derinden olan ,sevginin tam tersi diye nitelendirebileceğimiz nefrete de dönüşmesi her an muhtemeldir. Kısacası çok tehlikeli bir duygudur kendileri.
ikisininde sonu sekse bağlandığından çok da bir fark göremediğim durumdur.
birinde bıçaklanırsın birinde kurşunlanırsın.
AşıkKen yüksek adrenalin kanında dolaşır, bedenini kıpırtılar kaplar. O aşk zamanla şefkate, uysal bir birlikteliğe, fedakarlığa dönüşür, sevgiye evrilir.
Aşk, ilk anda hissedilen yoğun heyecanla fiziksel çekiciliğin ağırlıkta olduğu bir duygudur ve kısa sürelidir.
Sevgi ise sahiplenme, aidiyet, saygı ve hoşlantının olduğu çok daha uzun süreli bir duygudur.

Aşk zamanla salt sevgiye dönüşür. Sürekli bir aşk hali yoktur. Eğer sürekli olsa, yıllarca karnında kelebekler uçuşan kişiler psikolojik sorunlar yaşamaya başlarlardı. Heyecanın sürekli olanı, kişilerin yaşam akışına zarar verir.
Birini sevmek için ona aşık olmak zorunda değilsiniz. Aşık olduğunuz insanı da çoğunlukla sevmezsiniz. Bunu fark etmeniz için aşkın bitmesi ya da birbirinize doymanız gerekir.
En önemli fark; rasyonelliği, mantığı bir kenara bırakmak..
Aşık olmak bir tencerede kaynayan ve buharlaşan su ise, sevmek tenceredir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar