bugün

feridun düzağaç ın yeni albümündeki en güzel parçalardan birisi...

konuşmadan anlatsam ya da
yüzüne bakmadan yapamam
gözlerin dolar şimdi ya da
önce benimkisi ne fark eder ki

kelimeler şu an kocaman birer yalan
konuşursam seni yakar susarsam kendime katlanamam

hiç durmadan yürürdüm yolumuz olsa
bu sana son susuşum son sözüm olsa
sonsuza gitmiyor aşk keşke gitseydi
alsa ikimizi uçup gitseydi
(bir hayat biriktirdim sana deseydi)

ne seninle ne sensiz anlatmak kolay değil
ve anlamak zor
hiçbirinde olmadı belki şimdi zamanı
bunu hayra yor

kardanadam güneşe aşık olmuş
bir sabah doğmuş güneş kara kışa
kardanadam mutlu yok olmuş
bazen öyle anlar olur ki yaşadıklarınızı anlatacak kelime bulamazsınız. kelime hazneniz yetmez bazen, bazen boğazınıza takılır kelimeler günlerce susturur sizi. bazen de susmaktır en iyisi, konuşunca anın büyüsü bozulacakmış gibi gelir. ama işte birisi gelir ve sizin kim bilir ne zaman, kim bilir kime söyleyemediklerinizi dile getirir. işte feridun düzağaç o türlü sebeplerle kuramadığımız cümleleri kurabilen biri, bu şarkı da ölmeden önce dinlenmesi gereken şarkılar listesini sadece şu sözlerle bile zorlar gibi * *:

"hiç durmadan yürürdüm yolumuz olsa
bu sana son susuşum son sözüm olsa
sonsuza gitmiyor aşk keşke gitseydi
alsa ikimizi uçup gitseydi"
bugün defalarca dinlediğim feridün düzağaç şarkıdı. nakaratta giren kemanla beraber bir hüzün kaplar insanın içini.
birlikte yürüyecek yolu kalmayanların, yalnız yürüdüğü yollarda dinleyeceği şarkı.
ne biriken hayatlar birilerine yetiyor, ne de yetenler bir hayatta birikiyor. kısa vadeli bir yaşamın değersiz zaman kayıpları ya da eldekilerin kıymetini bilmeden yaşama katılan değerler yüzüne vuruyor insanın bu şarkıyla... nasıl da açık ve net. kardan adam sonunu bildiği için mi güneşe aşık olmuş. aşk yoksa sonunu getirmek mi yaşamdaki varlığının..
diyecek çok şey var, dili varmasa da insanın.. ama konuşursam yanarsın.. susarsamda kendime katlanamam.
(bkz: adamın ağzına sıçan şarkılar)
Sonsuza gitmeyen aşkların şarkısıdır işte bu. Yol olsa, hiç durmadan yürünecek aşkların... Bitemediğinden anlatılmak istenilen, istenildikçe susulamayan, susulmadıkça da unutulmayan aşklar var ya hani, işte onların şarkısı.

"alsa ikimizi uçup gitseydi" kısmıyla bile avunur mu kişi?

Kardanadamın mutlu yok oluşuna peki, sevinir mi?

Bencil değildir ya sevgi, işte Feridun tutar onu koyar tabağa.

Kendini "yok" sayıverir, o yalnızca aşkını anlatan bir elçidir...

Önemli olan başkasıdır -şarkıda var olan- başkası...

Yok olan ise kendisi.

işte bu yüzden sevilir Feridun, bu yüzden bu şarkı güzeldir.
yolumuz yoktu. son susuşumdu sana sondu evet. sonsuza gitmedi aşkımız, keşke gitseydi. uçsaydık o hayal ettiğmiz yere.
ne senle ne de sensiz olmadı. zamanı değilmiş, ben güneşmişim sen bana aşıkmışsın, kardanadam. benim sana gelişimin bizim sonumuz olduğunu nerden bilecektim ki.
sonsuza gitmedik biz de, keşke gitseydi ve o biriktirdiğim hayat sana yetseydi...
Gururun son sözüdür...
"bir hayat biriktirdim sana yetseydi" FD'nin kafası en derinimi yakalar.. bu şarkısı da yine öyle işte!
"ateşte yanmaktan mutlu olmak" diye başlayabilir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar