bugün

Sıla hanımefendinin mükemmel şiirlerinden birinde geçen anlamlı sözdür. Şiirin tamamı şöyledir:

görsel
(bkz: benimle adam gibi küfürleş).

sikimsonik bir şiirdir.
(bkz: vercen mi)
Ağzına alanlar da amma taktı bu şiire.
"Aşcaz mı/yüzcez mi" binimum sokak ağzıyla yazılmış şiirimsi tuhaf bir şeydir.

inşallah bundan da şarkı yapmazlar.
Sıla yazdıysa vardır bir bildiği.
Şiirin amacı az kelimeyle çok duygu değil mi. Bu şiirde ne hissetmeli insan.
Bunları aşıcaz mı,
Açık şekilde oraya yüzcek miyiz,
Bu cinayet değil, intihar,(kendi kendime yapıyorum, pasif kalma sen aktif ol demek istiyor)
Ağzımdayken tetiği çektim,
Hadi sen de çek(yoruldum az da sen hareketli ol), sonra sen ağzına alcak mısın?

Bunlar alenen islama küfürdür. Tetik genel olarak ateşli silahlarda bulunur, tabanca- tüfek etc.

Hoş burada zahire bakıp ateşli silah anlamıycaz, batını ve deruni tahlil yapıp mecaz anlamını baz alıcaz.

Şair şiirinde şunu anlatmak istiyor. Sana oral yapmaktan çenem ağrıdı, biraz da sen gir çık yap. Bu duyguyu aktarmaya çalışıyor.
Ki zaten silah yarak demektir. Tetikten silaha gönderme yapıp yarağı (bir diğer anlamı olan erkeklik organı halini) kastediyor.

http://www.tdk.gov.tr/ind...=com_gts&kelime=YARAK
Durman hata.
görsel
Posta gazetesinde yayınlasan, kimse sıla yazdı demez.
Hayri bey, 65 yaşında, 52 yıldır şiir yazıyor der. Zaten bu şiir de hayri amcanın 13 yaşındayken yazdığı ilk şiirdir.
Sokakta birine bu lafı derseniz yada bu şiiri okursanız en iyi halde dayak yersiniz. Bizim orada böyle bir şiir yada bu söz birine söylense adam öldürürler.

Aslında güzel youtube videosuda çıkar, okuyup tepkilerini sorduk vs şeklinde.
genel olarak şaşırmış bir kalabalık görüyorum ama şiirlerin altına sıla'nın sesini ekleyince baya şarkıları ortaya çıkıyor. ya da daha basiti şarkı sözlerini dümdüz okuyun, yine aynı kapıya çıkacaksınız zaten.
o dizeleri okuyunca şok oldum. böylesine iyi bir sanatçıya yakışmadı. fazlasıyla ergenlik kokan bir şiir kitabı olduğunu düşünüyorum ki daha hepsini okumadım. şarkıya dönüşünce fark edilmiyordur belki de hep öyleydi, sesin büyüsüne kapılıp farkına varamadık. bütün imajını yerle bir etmiş sıla, yazık etmiş.
"Tavşan gider ekine
Kulakları dikine..."
Şeklinde başlayan o ünlü dörtlük bile bu "şey"den daha başarılıdır. Hatta bunun yanında sanat eseridir diyebiliriz. hadi yazdın tamam ama neden yayınlıyorsun? gece gece sanatçı ruhumu örseliyorlar sayende. Mutlu musun?
donsuz dincilere ithafen.
Varoşş kadın yaa
Ne bekliyordunuz ki
Senin neyine şiir yazmak be salak.
esra erolları, hülya avşarları seyrederken

iktidar yalakası şarkıcıları dinlerken sorun yok

sanırsın bakingam asilzadesi.

duygu tosarması ihtiva eden

duyguların coçmasında bir nirvana şiir.