bugün

bazı insanlarda bulunan ağlayan insanların gözyaşını giderme maksatı taşıyan, sadece temiz kalpli insanlarda bulunan, harekete geçiren güdüdür.
bu duyguya sahip insanlar ağlayan birini gördüğünde hüzünlenirler. büyük ihtimalle bir zamanlar kendileri de ağladıkları içindir bu. zamanında kendileri de teselli edilmek için birini aradıklarından bu kişilere yardımcı olucaklardır.
Bırakın ağlasın kardeşim. Ne diye burnunuzu sokuyorsunuz ki? inanın bana, ağlayarak dökeceği o damlaları içinde tutup, çeşitli hastalıklara yakalanıp kendini parçalamasından iyidir. Bunu sizin de bir yakınınız içine atmaktan ve dolayısıyla stres yapmaktan kansere yakalanınca anlamazsınız umarım. içinizdeki yardım etme heyecanını anlamaktayım. Ama zamanla farkediyorsunuz ki, o kişi için en iyisi içini tamamen dökmesidir. Göz yaşları, sel olsun aksın. Zaman geçtikçe, o acıyla kendisi yaşamayı öğrenecek ve her acının içinde olan o güzelliği bulacaktır. Siz de tüm bu süreçlerden "teselli etme güdüsüyle" alabileceğinizden fazla mutluluğu alırsınız. Teselli etme güdüsünü sadece "zamanında" kullanabilmek için de bu güdü yerine, yardıma muhtaç birilerine yardım etmeyi seçebilirsiniz. Mübarek aylardayız. Müslüman olun olmayın, dini tercihiniz nedir onu da bilmem, ama sevap sevaptır arkadaş.
teselli etmekten ziyade, derdine derman olabilmek arzusudur aslında. karşısındaki ağlarken içinin parçalanmasındandır bu arzu. ağlayanın 'gönlünün' ne denli coştuğunu bildiğinden, onu bu hale sokanı yakıp yıkma isteğini yerleştirir insanın içine.

'sen ağlama, hadi dünyaları iste oldurtayım sana.'

akan her bir damla yüreğe dokunandır ya, bu da 'dayanamamanın' isyanıdır işte.

çok acı yaşayan, her bir damlanın nerelerden koptuğunu, nereleri kanatarak kirpiklerin arasından süzüldüğünü bilenlerin 'ağlayanın acısını kalpten hissetmesindendir' bu anaç duygu.

'kendi derdime derman olamadım, bırak seninkine ortak olayım.'
yani sizin için ne kadar değerli bir insan olduğuna bağlı olarak gelip giden güdüdür, değerli bi insansa oturur birlikte ağlarsın, sarıp sarmalarsın ama öylesine bir insansa ağla ağla açılırsın diyen arkadaş olursun o kadar.