bugün

(bkz: hocam merve ağlıyo tuvalete gidebilir miyiz)
rahat bırakılır, yalnız kalması sağlanır. en iyisi bu çünkü başkalarının yanında ağlamak gurur kırıcı olabiliyor.
niye ağliyon? diye sorulur.
kendi haline bırakın. kendi haline bırakmaya yüreğiniz el vermiyorsa omzunuza yatarak ağlamasına destek verin ve sakın teselli etmeye çalışmayın.
ağla açılırsın tesellisi verilir.

durumun bokunu çıkarırsa eğer :

fazla açılma boğulursun denir.
Kızsa fırsatı kollanıp götürülmelidir. Tam böyle hassas filan olurlar.
kafasına vurun. Sinirlenip peşinize koşacaktık.
yüzüne su serpilir, kolonya koklatılır en son 'ne ağlarsın benim zülfü siyahım' parçası söylenir. sustuysa su verilir, susmadıysa şeker verilir.
Tokat atılır.şaşırttım dimi,teselli gunleri bitti.sen bihter ziyagilsin aptal olma.
ağlayan kişi kadınsa başı omzunuza yaslandırılır, erkekse eliniz omzuna atılır.
ağlayan kız ise,oturuyorsa kaldırılır.ardından güzelce sarılınır ve kahve/çay içmeye götürülüp derdi dinlenir çözüm bulunmaya çalışılır.(tabi tanıdığınız biriyse) Ağlayan kişi erkek ise yanına oturulur sırtına çap çap vurulur ayağa kaldırılır parkta veya da etrafta gezdirilirken derdi dinlenir.(tabi yine tanıyorsanız)
çevrede meric varsa bilir o napcagini.
--spoiler--

Sırt üstü yatırılır, ayakları 30 cm. kaldırılır,
Sıkan giysiler gevşetilir,
Kendini iyi hissedinceye kadar dinlenmesi sağlanır.
Eğer kişi bayıldıysa;
Sırt üstü yatırılarak ayakları 30 cm kaldırılır,
Solunum yolu açıklığı kontrol edilir ve açıklığın korunması sağlanır,
Sıkan giysiler gevşetilir,
Kusma varsa yan pozisyonda tutulur,
Solunum kontrol edilir,
Etraftaki meraklılar uzaklaştırılır. (bkz: kız ağlıyo şu an gerizekalıı)
içiyorsa birde ağzına sigara verilir.

--spoiler--

(bkz: bilinç bozukluklarında ilk yardım)

edit: spoiler'i bir kez olsun kullanıyım dedim*
ağlama diye kafasına vurulur.
teselli edilir.
Ağlamasın diye dövülür, bir daha ağlatılır.
sikilir.
Peçete verilir, burnu akar şimdi onun shw.
Kafasını dağıtması gerekir.
dokunulmaz. ağlama sebebi bilinmiyorsa ve ilgi çekmek için yapıyorsa biraz geçince sebebini anlatır. sahte değilse kişi zaten içine atar. sorulmaz. unutulup gidebilir. eğer sebep biliniyorsa empati kurulur ve gereği yapılır. siz ne yapılsın isterdiniz bir düşünün ve uygulayın.
(bkz: sarılmak)
(bkz: sigara yakmak)
(bkz: susmak)
Sırtı sıvazlanır. Ilgi ve sevgi verilir. Konuşulur, konuşturulur. Yani anlayacağın ilgilenilir!
Kesinlikle "ağlama ya, amaan geçer ya, bunu mu dert ettin?, milletin ne derdi var senin ki bir şey mi?" Denmez. Anlatmasına izin verilir, yanlışları ağlama anında söylenmez zira daha da gücenebilir. Ilımlı konuşulmalıdır, desteklenecek sözlerine arka çıkılmalıdır. Bağırarak ya da yüksek sesle konuşulmamalıdır. içini dökmesine izin verilir, en olmadı yalnız bırakın o kendi halleder.
konuşarak kafası dağıtılır...
Meme verilir.

Kızlar?
peçete yapılır. evet öğren yap bak, nasıl yapıldığını merak edip susacaktır.