bugün

kimilerince uğursuzluk olarak kabul edilen batıl inanç.

aynı zamanda;
(bkz: kara kedi görmek)
(bkz: merdiven altından geçmek)
7 yil ugursuzluk anlamina gelir.
yakışıklılık veya güzellik.
eğer aynayı ben kırdıysam, sakarlık.
eğer aynayı abim kırdıysa, uğursuzluk.
eğer aynayı annem kırdıysa, nazar olmuştur, iyi ki kırılmıştır.
kaynak: annem.
bazı kızların "güzelliğimden oldu bu zehra, tescillenmiş oldum" diyebildiği nadir anlardır, ya da o anlardan sadece birisidir.
mimetik parçalanma.
kırdım bi kere evet . uğursuzluk falan yok öyle bişi benim sakarlığım .
Eskiden insanlar öteki dünyadaki yansımalarına bakmak için parlak yüzeylere, göllere ve havuzlara bakarlarmış. Baktıkları yerde dalgalanma veya titreşim olması felaket anlamına geliyordu. Eski Mısır ve Yunan´da salt bu nedenle kırılmaz metal aynalar yapılıyordu, böylece öte yandaki görüntülerinin bozulmamasını garantiye alıyorlardı. Roma´da ise camcılık ileri olduğundan ayna kırılmaları tabii ki daha çoktu ve kırık aynaların kötü talihin işareti olduğu kabul gördü. 7 yıl ise önemli bir süreç çünkü yine Antik Çağ´da her yedi yılda bir insanın tüm bedeninin yenilendiği düşünülürdü, işte bu yüzden ayna kırıldıktan sonra ancak yeni beden oluşana kadar kötülük sürecekti.

Büyü sanatında ise ayna geçit veya geçiştir; yani bir başka boyuta veya insan dışı varlıkların yaşadığı yere ayna ile geçilir ve onlar oradan bu tarafa geçebilirler. Ya ayna kırıldığında, bu tarafa geçmiş kötü bir varlık varsa o zaman durum vahim olabilir, zira geri dönemeyecek ve başınıza kalacaktır. *
uğursuzluk vehmine yol açan elim hadise.
O yüzden benim aynalar plastiktir hep, daha sakallarımı görür görmez çatlarlar.

"..aynalarımı çatlattım Ben darmadağın tuzla buz oldu Lakin ucuz atlattım ben ya sen terazilerce altın yüklenmiş gibisinin ah Sen bir bilsen keşke bilselerdi.."
Fiziksel bir olaydır çok takılmamak lazım.. kalpler kırılmasın..