bugün

insanı kıllandıran patrondur.

bir anda karşınıza çıkar. ''genç seni beğendim. dürüst birine benziyorsun'' diyerek kartını uzatır. yarın öğlen öfisinde beklediğini ileterek uzaklaşır.

gidersiniz ofise. sizi bir güzel karşılar.

- oo gel gel hoşgeldin. otur.
- hoşbulduk. teşekkürler.
- hemen konuya giriyorum genç. burada çalışmanı istiyorum. aylık 5000 lira maaş. ayrıca yemek, ssk, yol vs. bizden.
- ama efendim ben lise mezunuyum.
- olsun.
- pek iş tecrübem de yok.
- hiç farketmez.
- peki nasıl bir iş?
- öğrenirsin.

bu esnada bir kızgınlık hali doğar. insanın aklından binbir düşünce geçer.

- ulan göt mü vereceğim itoğlu it?
- ne diyorsun evladım?
- siktir lan. belli ki kendine vuracak birini arıyorsun. yürü git.

hızla kapıyı çeker uzaklaşırsınız. aslında bir an düşündüğünüzde güzeldir. keşkelerle dolu bir kafayla evin yolunu tutarsınız.
amlarına koyayım ben onların. çok yalan söylüyor o patronlar.

(bkz: kapitalist düzenin acı gerçekleri)
sana ihtiyacı olan patrondur sömürmeye bakılmalıdr nasıl olsa en fazla 2 verir o yüzden 10 bin istenlesi patrondur.
benim için para 2. planda diyen ve 3 kuruş için yavşaklık yapan adamımsı bir şeydir. memleketini sorarsan aslen kula'lıdır.
2 gün sonra tekmeyi basacak patrondur.
mafyöz olması yüksel ihtimal patrondur.
üstünüzden kat ve kat fazlasını kazanmayı planlayan patrondur.
deneyip görülmesi gereken patrondur.
ne iş yapcas ki

(bkz: jigolo vs hayat kadını)
bahsi geçen 5.000-TL net ücret ise 1 yıllık maliyet hesaplandığında cebinden 8.919.06-tl sgk işçi payı, 12.422,94-tl sgk işveren payı, 1.911,24-tl işsizlik payı(işçi+işveren), 19.580,43-tl gelir vergisi, 592,19-tl damga vergisi ve 716,88-tl asgari geçim indirimi çıkması gereken patrondur.
alır mavzeri çıkarsam dağa yaktım seni patron ağa devleti!!
vaadini yerine getirmese sikerim dediğim patron, yerine getirse de sevinçten sikerim.
e bu patronu bildiğin sikerim.