bugün

görsel
diğer ülkelerde görülmeyip
sadece bir arap kabilesinin gördüğünü iddia ettiği şeye inanmak nasıl bir saflıktır anlamak mümkün değil.
o değilde hacım buradaki en uç nokta ne biliyor musun ? bu ayın peygamber tarafından yarılma mevzusu falan kuranla alakası yok. tamamen ayet çekiştirme, peygamberi tanrılaştırmak.
aslında cevabı inancınıza göre değişir.
ama benim cevap vermek istediğim farklı ama bununla bağlantılı bir nokta: peygamberlerin kendi kendini veya inananların onu ilahlaştırması üzerine.
peygamberler, gönderildikleri kavimlerce hep dışlandılar, "yalancı"* damgası yediler. kolay değildi onlar için, bir adamın "ben peygamberim. tek bir yaratıcı, yani allah tarafından gönderildim." demesi üzerine kendi inandıklarından vazgeçmeleri. e, doğal olarak da her birisi onlardan şu ayette bahsedildiği gibi bir istekte bulundular:
- Dediler ki: Ey Hûd! Sen bize açık bir mucize getirmedin, biz de senin sözünle tanrılarımızı bırakacak değiliz ve biz sana iman edecek de değiliz. (hud suresi, 53. ayet)

mucizeler, peygamberlerin istediği her an yapabileceği şeyler değil. allah'a dua ederler, allah da dualarını kabul edip mucizler göstermesine izin verirdi.
yani ortada "bu mucizeyi peygamber kendi istediği için yaptı" gibi bir durum yok. hepsi allah'ın istemesiyle vuku buluyor.
bunu da her müslüman bilir zaten. bunu bilmeyenler sadece dinden uzak, dinsiz olanlardır.

yukarıdaki ayet var ama aynı zamanda şu da var:
-7:132 - "Ve sen büyülemek için her ne mucize getirirsen getir, biz sana inanacak değiliz," dediler.

ortada bir görememek, görme tenezzülünde bulunmamak ama her şeyi eleştirmek var kısaca...
kimler mucize göster demişler onlara ve birkaç başkalarına gösterilmiştir. Zaten bütün dünyaya gösterilseydi herkes inanırdı. Bu da mantık dışı durumdur.
tayyip cumhurbaşkanı olacak yakında. ay niye yarılmasın *. memleket bu kadar vurdumduymaz iken sabır taşı çatlamayarak ancak kendini kandırıyordur, zira içi tuz buz olmuştur çoktan. e doğal olarak insan inanıyorum cevabıyla karşılıyor bu soruyu. hayret edilecek onca şey varken bunun için zaman kaybetmeğe değmez zira.
Kuran'ın bir kelimesini dahi inkar ederseniz dinle ilişkiniz kalmayacağı icin muslumanım diyen herkesin kayitsiz şartsız inanmakla mükellef olduğu olaydır.
müslüman dinine ait anı olmasa ateistlerin inanması gereken anıdır.

Sen evrenin tesadüfen yaradıldığına inan. Ayın yarıldığına inanma.

Aklı hür iradesi bir insana sorsanız, hangisinin gerçekleşme ihtimali daha fazla diye. Alıcağınız cevap çok açık.
Evet. Seftali yariliyorsa ay da yarilir.
yaran sorulardandır.
Ay ın kendiliğinden oluştuğuna inanmaktan çok daha mantıklı bir durumdur. Evet onu alemlere rahmet olarak gönderilen ve kur an ı bize duyuran peygamber efendimiz Allah ın izniyle yarmıştır.

"Kıyamet anı yaklaştı, ay ikiye ayrıldı "

Kamer 1.
He allah vara inandin ayin yarilmasi mi zor geldi.
istemsizce yatağımdan kalkıp ayı inceledim ama her zamanki halinden farklı bi durum göremedim.
Ay ve trilyonlarca gezegen artı yıldızın kendi kendine var olduğuna inanıyorsun da, ben bunları yaratanın ikiye ayırmaya gücü yetmesine inanmışım çok mu?