bugün

Samimi bir öneri. Neden ay roketleri everest'ten fırlatılmıyor. Yakıttan tasarruf edilirdi en azından. Açık ve net.
mantıklı gelmeyen öneridir. insanlar bile oraya zor çıkıyorken o kadar malzeme nasıl çıkarılacak da uzay üssü kurulacak. ayrıca roketin ilk kalkışı için daha yüksek güç gerektiğini düşünüyorum. yakıtın yanması için oksijen gerekli olduğundan ve oksijen yoğunluğunun yükseklerde az olduğundan gerekli itici güce ulaşılamayacağını düşünüyorum.

not: konunun ehlinin işine karışmak için değil, konunun ehlini tahrik edip bu başlığa çekmek için yazdım. (swh)

edit: yazım yanlışı.

edit2: hiç bir yazar da "madem oksijen yoğunluğu o kadar önemli, o zaman roketler uzaydan, aydan nasıl geri geliyor" dememiş. konuyu bilen ve hatayı yüzüme vurmayan kibar yazarlara teşekkür ederim.
yerçekimi etkisinden yeterli miktarda kurtulabilmek için 200-300km yerden yukarı çıkmak lazım. 8 km çok bir avantaj saglamayacak, hatta konu edilen yer jeolojik yapısı ve konumu sebebiyle ciddi bir dezavantaja dönüşecektir. özetle yok öyle bir dünya.