bugün

kasıntılı satış destek elemanı, satış destek elemanı ismi bile kasintili mübarek.
çocuğuna tokat atan anne.
masaj koltuklarına kurulan emekli dayılar.
burgerların önünde sıra bekleyen tipler. genellikle bu sıralar beserliden az olmaz ve yemeği mideye indirmenin süresi sıra bekleme süresinden düşüktür.
avm'den kasıt şu büyük anlı şanlı avm'lerse zira artık nerdeyse her mahalleye avm açılmaya başlandı o nedenle konumuz akmerkez,istinyepark, cevahir,kanyon vb yerlerse oralarda görülen insan tipleri aşağı yukarı bellidir.

istisnaları ayrı tutarsak ben bu üç aşağı beş yukarı aynı olan tiplere ortak bir isim veriyorum ve ''hırsız yakınları'' diyorum.

akbank'ta çalışırken işim gereği sık sık gittiğim için ciğerini bilirim o avm'lerin.

neden bu tiplere hırsız yakınları diyorum?

şöyle ki; hırsızlar milleti soyarlar kimi az kimi çok farketmez ve bu hırsızlık ganimetlerinin kendileri,eşleri,çocukları ve metresleri tarafından afiyetle yendiği önemli mekanlardan biridir avm'ler.

bu ülkede alnının teriyle para kazanıyorsan o avm'lere gidemezsin.çünkü maddi imkanın sınırlıdır, oralardan birşey almaya bütçen yetmez haliyle. hatta oralarda yemeye içmeye bile soğuk bakarsın zira o bile pahalıdır.çıkarsın caddede bir yer bulur yersin.

denilebilir ki hiç mi kırkta yılda bir oralara giden ve alışveriş yapanlar olmaz.belirttiğim üzere istisnalar kaideyi bozmaz ama zaten üstüne başına bişey almak isteyen namuslu insan da 1 liranın bile hesabını yaparak yaşadığından gider daha ucuz yerler bulur ne işi olur avm'de. işi gereği yada spontane bir ihtiyaç hasıl olduğunda ancak avm'ye işi düşer kendisinin ve yakınlarının.

sonuç olarak avm'ler memlekete zarardır,ziyandır. güvenlik görevlilerini, mağazalarda ve avm yönetiminde çalışan insanları tahliye ettikten sonra o avm'leri gaz döküp yakmak gerekir.
teras ve balkonlarinda oturan mini etekli elbiselerinin tamamini gosteren genelde renkli giyen orta yasli saci boyali ve bol parfumlu bayanlar.
eksiden baslik calan tipler.
suçuk tattiran , peynir tattiran insan.
parayı nerden buluyolarsa o koca market arabasını damperli kamyon gibi doldurabilen tipler.
mutlaka kart ve tipsiz ama yanındaki yaşından hayli küçük ve güzel karıyla kontrasta düşmemek için pahalı ve genç işi giyinmiş zamparalar.
hollanda kralicesinin asil torunu havalarında kafelerde oturan güneş gözlüklü menşei belirsiz paralarla alınmış markalı butik poşetli karılar kızlar.
aşırı makyajlı maaşın hepsini ayfona kaptırmış özenti mağaza çalışanarı.
starbuckta türkiyeye ilk kez laptop gelmiş de sadece onda para olduğundan alabilmiş tribinde takılan işsiz güçsüz bazı lavuklar.
nihayetinde hepsi suadiyede bostanlıda çankayada oturuyor havası vermeye çalışan insanlar. oraya hiç kuştepeden çinçinden gümüşpaladan insan gitmez zaten..
orada bulunmayı bir halt bellleyen ergen ezikler.
converse+ dar paça kot+ kareli gömlek(sadece iki düğmesi ilikli)+ siyah uzun kolye+ dikili saçlar.
apaçi lan işte.
yürüyen merdivene binmeye çalışan teyze.

binemedi.
Ben en çok kasılarak yürüyenlere tav olurum. O kalabalık içerisinde çizgi üzerinde yürümeye çalışan, kibirli bir bakış atan adam. Burdan sana küfürlerimi sunuyorum.

Koduğum sanki avm sahibi.
avm'nin kapısında, alışveriş yapıp gezen kocalarını bekleyen peçeli, çarşaflı arap kadınları.
alışveriş ile alakası olmayan tipler.
leopar desen taytlı, ugg ayakkabılı, güneş gözlüklü ve elmacıkları kırmızı allıklı yüzü fondotenli, ayfon marka telefonlarını kollarına geçirdikleri çantayla bileklerini kırıp ellerinde taşıyan tiki kızlar. gözünüzde canlanmıştır muhtemelen, işte onlar. seri üretimlerdir.
Hunharca çanta dedektörünü izleyen güvenlik görevlisi.
dükkan dışında sevgilisini eşini bekleyen erkek modelleri. itiraf edelim alışveriş yapan, o raftan bu rafa koşan kızları sevmiyoruz..
Zara, mango gibi genelde kadınlara yönelik mağazaların önünde eşinin alışverişini bitirmesini saatlerce bekleyen erkekler. Ne bitmez alışveriştir zannedersin mağazayı alacak.
Buyuk bir markanin posetiyle gezen varos kizlar. Posetin icinde bimden alinan urunlerin olmasi muhtemeldir.
topuklu ayakkabıları ve kalem etekleriyle arz-ı endam eden bayanlar. yanlarında tercihe bağlı olarak kendilerine yaraşır şekilde jilet gibi giyinmiş baylar.

edit: sevgililerini/eşlerini wc kapısında bekleyenler unutulmasındır.
eşi mağaza mağaza dolaşırken çocuklarını bekleyen baba modeli.
haburgeciden çıktığını belli etmek için on litrelik kola bardağı elinde, pipeti ağzında gezen özenti kızlar.
Elinde dondurma olan yaramaz, şımarık çocuk.
Penti magazasinda calisip desen desen corapla dolasan gotten bacak bir kiz. Ani hangi sehirde bir alisveris merkezine gitsem gordum ben bu kizi.