bugün

Veya birisi Selâmun aleyküm diyince; aleyküm selam diyorlar mıdır?
chelsea maçı alt olur. not: beşiktaşlıyım.
Kizlar ellerinde cantalarla selammm diye ortama girdiklerinde a.s. diyorum espri niteliginde.
ben demiyorum diyeni de etiketliyor ve mümkünse bir daha konuşmuyorum.
'selamın aleyküm'ün dini veya islami bir anlamı olmadığından anlamsız bir sorudur.

zira doğrusu 'esselamu aleykum' (ve hatta esselamu 3leykum) olup, her nasılsa türkçeleştirilip, dünyada sadece ülkemizde 'selamın aleyküm' şeklinde kullanılır olmuştur.
Eğer kafası karışık, ergen, kompleks sahibi bir ateist ise demez. Onun dışında selamun aleykum de der, hayırlı işler de der, "hey allahım ya" da der. Ve bilir; dil-kültür ilişkisi, dil-alışkanlık ilişkisi gibi şeyleri ayırt eder. Dil alışkanlıkları ile din'i aynı yere koyup saçmalamaz.

Ha hepsinin allah belasını versin o ayrı konu. *
Hiç şüphesiz çokca karşılaşıp ve düşündüğüm bir durumdur. Haydi anladık selam kültürden de, amansız bir hastalığa yakalandıkları zaman, tehlike anında Allah adını anmalarıda çok manidar bir husustur. Sünnet olmaları, dini bayram kutlamaları, müslümanlar gibi defin edilmeleri bu çelişkinin sadece bir kaç örneğidir.
her konuşmasından sonra "inşallah" "maşallah" der ondan sonra ben ateistim. söyleyince de ağız alışkanlığı diye geçiştirir. aslında bizden çok inanıyor da çaktırmıyor.
inşallah bile diyoruz, diyorlar.
çünkü basit düşünen teistler, bir dilek cümlesinin sonunda "umarım" kelimesini çok samimiyetsiz bulup, bunu kötü niyete yorabiliyorlar.
ya da bir bebeği sevdikten sonra "maşallah" demezsen, annenin gözlerini oyacağının da farkındalar.
sorun kelimelerde değil, bizde.
sizler yaftalamayı, kategorize etmeyi bırakmadığınız sürece, tüm bu kelimeler kullanılacaktır.
artı, kelimeler hepimizin. sahip çıkalım.