bugün

Knight oynayan adamla muhattap olmam.
gereksizdir.

hele hele o karşısındaki inançlı kişiyi ateist, inançlı kişi de ateisti inançlı kişi haline getirme amaçlı bir tartışma ise tamamen zaman kaybıdır.

müslüman birisi için, müslüman olmayan birisini dine davet etmek bir farzdır ve müslümanlar bunu yaparlar. ama ayarı tutturamayıp bunu davet değil, o kişiyi ikna çabasına girerler. hidayet verebilmek insanın elinde olan bir şey değildir. neden inandığını anlatırsın. o da neden inanmadığını anlatır bitti gitti.

ama ilginç bir şekilde, ateistler de nedense "ateizmi yayma" gibi bir çabaya giriyorlar. onlar da ateizmi bir inanç haline getirmişler çünkü. "evren big bang ile oluştu ve halen genişliyor, bu big bangi yapan tanrıdır" ifadesinde sadece "tanrı" kavramını çıkarıp aynı şeye inanmak ve onu yapanı açıklayamamak ve bu açıklayamama durumuna razı olmak, bir aşama geriden süreci takip etmeyi ben anlamsız buluyorum. ama ateistin bu denklemden tanrı'yı çıkarmasına saygı duyuyorum. bilim sonuçta big bang'e kadar gelebildi ama o patlayarak evreni oluşturan o sıfa sıfır boyutlu noktayı oraya kim koydu, neden patladı, öncesinde ne vardı onu bulmak için uğraşıyor. bu aşamada ya tanrı vardır, ya yoktur bilgisine ulaşılacağı var sayılırsa, ateizm henüz bir sonuç değildir, ve ateist olmak bir tercihtir. buna göre bir insan "ben kesinlikle ateistim" diyor ise, o kişinin bu fikrini dayandırabileceği kesin bir sonuç henüz yoktur ve bu da onu inanç sınıfına sokar.
inancın tartışması olmaz bence. sonuçta rasyonel, bilimsel bir olay değil. öyle olsa inanç değil bilgi olurdu adı zaten.

elde bir argüman olmadıktan sonra neyi tartışıp, nasıl bir sonuca varacaksın? evrenin sonunda bir patates var ve bütün alemi o yarattı desem mesela beni nasıl yanlışlayacaksın?

herkes birbirine saygı duyup kendi yoluna bakmak zorunda. nefretle, yok etme güdüsüyle olmaz bu işler.