bugün

mustafa kemal atatürk'ün 16 yıl hüküm sürdüğü türkiye topraklarında yaptığı güzel işlerdir.

ben bir tanesini buldum.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve serbest cumhuriyet fırkası kapatılarak devlete karşı başlatılan iç isyanlar bastırılmıştır.
saltanat kurdu diye saçmalanıp laf söylenen atatürk'ün çok partili hayata geçmeye çalışması.
yazarın dikkat çekmeliyim, birileri beni ciddiye almalı tarzındaki kaygılarının ürünü olan ve benzerine sol frame de sıkça rastladığımız saçmalıklarına bir örnektir.

edit: rosava'yı ilk kez takdir ettim. ölecek miyim ne?
saltanat, osmanlı sultanlarının babadan geçen mutlak yetkisini ifade eder. atatürk, kurtuluş savaşını örgütleyip yurdu kurtaran, ardından cumhuriyet rejimini kuran, tevhidi tedrisat kanununu ve medeni kanunu çıkartan, harf devrimi, ölçüler devrimi, kılık kıyafet devrimi, laikliğin kabulü, saltanatın ilgası, tekke ve zaviyelerin kapatılması gibi cumhuriyet rejiminin üst yapısını kuran devrimci ve özünde hedefi demokrasi olan bir tek adamdır. o şartlarda dahi ve tek adam olmasına rağmen, bugünkü despotlardan çok daha demokratça davranmıştır. devrimlerin yerleştirilmesi için gerektiği kadar sert davranması, eski rejimin kokuşmuş ve işbirlikçi cehaletle maruf kalıntılarını tasfiye etmesi gayet normaldir. her devrim yerleşene kadar sert önlemler alır. bu nedenlerle, padişahlık sistemine uyan bir terimin, nefret ettiği çürümüş monarşiyi kaldırarak demokrasi ve çağdaşlığa giden yolu açan büyük devlet adamı ve devrimci atatürk için kullanılması sadece atatürk'e düşman kesimlerin her zamanki karalamalarından birisidir.