bugün

cahil tarihten bir haber yetiştirilen bir nesilin yetiştiğinin en büyük kanıtıdır.

(bkz: cumhuriyetçilik)
(bkz: milliyetçilik)
(bkz: halkçılık)
(bkz: laiklik)
(bkz: devletçilik)
(bkz: inkılapçılık)
zira, çok şeyin kaybedildiği ilkelerdir efendim.
ve o acizleri, tanımaya da gerek yoktur zira çok pistirler efendim gibi.
işlerine gelmiyordur da ondan.

ayrıca eğitim sistemimizin ne durumda olduğunu gösterir bize.

yazıktır.

6 ilkeyi bilmeyen sayamayan nesil büyüdüğünde nasıl olur bilmem.

ben küçük çocuklara 12 14 yaşlarındakilere ara ara sorarım.
say bakalım atatürk ün 6 ilkesini diye.

sayamadıklarında içim burkulur ruhum ezilir.

çünkü bizim ilkokul öğretmenimiz henüz 3 sınıfta bizlere istiklal marşını ezberlettirmişlerdi, atatürk ün gençliğe hitabesi ni okurduk hep bir ağızdan.

ya eğitim sisteminde bir eksiklik var günümüzde ya da öğretmenlerimizde.
daha kıbrıs ın hangi deniz üzerinde olduğunu bilmeyen bir nesil için fazlasıyla zordur.

http://www.youtube.com/watch?v=lTAnNQn2a5E
ek bir 6 madde daha vardır. #11404195
derhal dini eğitime tâbi tutulması gereken gençliktir.
din dediysem, korkmayın islam'dan bahsetmiyorum.
uygulamadıktan sonra ezberlese ne olur ki.
CAHiL ADAM'dırlar. Hiç kafaları basmıyosa ''CAHiL ADAM'' dakı a harflerını silerek ilkelere ulaşabilirler. bknz:
(C)umhuriyetçilik (H)alkçılık (i)nkilapçılık (L)aiklik (D)devletçilik (M)illiyetçilik
içinde yaşamadıktan sonra saysa da bir şey fark etmeyeceğinden umrumda olmayan gençliktir. aynı durum dininin gereklerini yapmadan allahu ekber, namaz cami hocacılar için de geçerlidir.

bir tutarlı olun*
(bkz: cemaatin hedefi) cemaatin gerçekleştirmek istediği şeydir.
çoğu atatürkçüdür. atatürk ve atatürkçülük hakkında bir şey bilmeyip atatürkçü olmuşlardır.

ona buna cahil, yobaz derler.
atatürk ilkelerinde dinci ve dinsiz bir yan yoktur bir milletin refaha erebilmesi uygar ülkeler arasında yerini alabilmesi için herkes tarafından bilinmesi gereken konudur, bu nedenle cemaatçi de olsan atatürkçü de olsan yada hiç bir şey olmasan hiçbir önemi yoktur önemli olan bu ilkelerin üzerinde yaşadığımız topraklar adına yarar sağlamasıdır.
ezbere saysa, hatta tutup tersten söylese, uygulamadıktan, içeriğini bilmedikten sonra ne yazar.
sayamazlar, imkanı yok sayamazlar, götlerini yırtsalar sayamazlar.
hatırlatmakta fayda vardır.

Cumhuriyetçilik ilkesi: Cumhuriyetçilik, milli egemenliğin hakim kılındığı bir yönetim biçimidir.

Halkçılık ilkesi: Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede, siyasal açıdan kalkınmada, yönetimde, ulus ve devlet imkanlarının kullanılmasında halk yararının gözetilmesi demektir.

Milliyetçilik ilkesi: Türk vatandaşlarının kendi varlığı ve mutluluğu için çalışması, başka ülke insanlarının da ülke bütünlüğüne ve birliğine saygı gösterilmesi anlamı ifade edilmektedir.

Laiklik ilkesi: Din olgusunun çağdaş bir düzeye getirilmesidir. Din ile ilgili işlerin belli bir düzen haline getirilerek, devletin din ve vicdan hürriyetini tanımasıdır. Kısaca din işleri ile devlet işlerinin ayrı tutulması demektir.

Devletçilik ilkesi: Bireylerin özel girişimlerini ve yapacakları faaliyetlerini esas almak kaydı ile gerektiğinde devletin milletimiz adına memleket ekonomisini kontrol altında bulundurması anlamı ifade edilmektedir.

inkılapçılık (Devrimcilik) ilkesi: Aklın, bilimin ve çağın gerektirdiği yeniliklerin, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yapılmasıdır.
google sağolsun sayarlar ama.noktasına, virgülüne kadar hemde.biri zarf atar bunlarda hemen alır. gençliğin hali işte.
cumhuriyetçilik ilkesinin, gezi park eylemleriyle çiğnenmek istenen ilkelerdir. büyük lider recep tayyip erdoğan'ın dirayetli duruşuyla bu girişimin önüne geçilmiştir.
Sorsan bütün şarkı sözlerini bilir ama atatürkun ilkelerini bilmez.