evet . şimdi osmanlının son zamanında, başkent istanbulun millet dağılımına bakıyoruz. ulaştığımız kaynak**, bize müslümanlardan daha çok gayri müslimlerin olduğunu gösteriyor. şimdi tezahür etmeye çalışıyorum, modern türkiyede bir ilde türkten çok ermeninin yaşadığını, ya da müslümandan çok gayri müslim yaşadığını yok tezahür edemiyorum. olmuyor. bayağı da laik olmuşuz canım.

lakilik konusuna gelince, bi kere devlet toplumdan bağımsız bir özne değildir ki, toplumun nesnesidir. toplum devlete şekil verir. o yüzden devletin laik olmasına atatürk paşa değil, toplum karar vermesi gerekir.

bi de atatürkün laiklik anlayışı dinle devlet işlerinden ayırmak değil, dini sadece ibadete indirgemekti. paşaya göre osmanlının çökmesine sebep olan şey dindi. o yüzden inanma demiyorum hobi olarak yine inan ama benim gösterdiğim şekilde olacak diyor. çok saygı değer paşaya sormak istiyorum; benim inancımın sosyal boyutu da varsa ve bu sosyal boyutunu yapamazsam; ahirette yanacağıma inanıyorsam, yapmıyım şimdi, sırf senin için, sen aydınlık geleceği görecen diye ben maneviyatımı yapmıyım yani ? ama sen bize kurtuluş savaşı başlamadan önce herkes özgür olacak diyordun. ben özgür değilim şimdi, dinimi yaşatmıyorsun bana.

neyse neyse unut gitsin.
yoktur. bilakis birleştiricidir. bazısının zoruna gider bu. Atatürk'ün matkabının tadına bakması lazım birilerinin.
recep tayyip erdoğan'ın diktatör olmaması iddaası kadar saçma olandır.
Genelkurmay Başkanı'nı terörist ilan eden zihniyetle paralel çalışan zihniyetin ürünü saçmalıktır.