bugün

öldüklerinde neyin ne olduğunu anlayacaklar. biraz sabretsinler.
12 eylul sonrasi yesil kusak projesi sonucu turk halkinda olusan travmanin sonucudur. bir yandan ataturk buyuk lider olarak kutsallanurken ayni zamanda muslumanliginda empoze edilmesi bunyelerde ataturk ile din arasinda ki bir catismada sorun cikartir, bu yuzden ataturkde dine uygun hale getirir.

sorun hastalikli bir toplum olmamizdadir, tek adam kultunden vazgecip ve gercek demokratik laik rejime donmedigimiz surece bu hastalik hali devam edecekdir.
Atatürkü zorla müslüman yapmamakla aynı mantığı taşır. Ulu önder ülkeyi kurtarmış camilerde ezan göklerde türk bayrağının dalgalanmasını devam etmiştir. Vatan olmadan din olmaz anlayın artık.
atatürk'ün müslüman bir toplum için gece gündüz çalışıp, o topluma unuttuğu "vatan" kavramını hatırlatmaya çalışmasından, yüzlerce hatta binlerce cami dikilebilecek kocaman bir toprak parçası bırakmak için uğraşmasından, manda-himaye yerine "iyi veya kötü*" bir egemenlik bırakmasından mütevellit zorlama ile değil mantık yürütme sonucu varılan sonuçtur. doğru olabilir yanlış olabilir. atatürk'ün kendi vicdanındaki seçimini hiç kimse asla bilemeyecektir. ne atatürk ne başkası zorla müslüman yapılamaz. hele hele fani hayatı sona ermiş bir insan için bu tek kelimeyle imkansızdır. ancak atatürk'ün büyük hayırlar işlediği gerçeği asla ve asla gözardı edilemez ve bu hayırlar az öncede yazıldığı gibi onun mantıken bir müslüman olduğuna kanaat getirmeye sebebiyet vermektedir*. ve tabi ki tüm bunları "ingiliz sömürgesi olsaydım belki daha özgür olurdum" diyen nuray bezirgan kafalılar anlamayacaktır. keza müslüman olmayan** yurttaşlar* konuyla ilgili çamur söylemlerde bulunmaya devam edebilir.
önemli olan onun müslümanlığı değildir, müslümanlara ve diğer dinlerin mensuplarına ne kadar ibadet özgürlüğü seçme seçilme ve eğitim hakkı tanıdığıdır.