bugün

"Atatürk'ün eleştirilecek hiçbir yanı yok." yazılmış. Var, hem de çok var. Gerçekler ilkokul yıllarında öğrenilen tarihten ibaret değil.
Desteklediğim kampanyadır.
Bu sözlükte vatan hainlerine yer yoktur.
Ekşi'dekiler çoktan uçtular.
Klasik Kemalist . çekilecek yanı yok.
Saçma bir istek.
Herkes eleştirilebilir.
Ama eleştirmek ayrı bir kesimin cehaletini, okuma ve araştırma alışkanlığı olmamasını fırsat bilerek iftira atmak ayrı.
tarihi gerçeklerin saptırılmasıyla, fotoşoplu fotoğraflarla bilgi kirliliği yapanların başlıkları ve entryleri silinmeli.
Atatürk'e hakaret eden devlet büyüklerinin olduğu bir ülkede olması gereken ama saçma bir istek.
Atatürk'ü eleştiren vatan haini mi oluyor? Bu nasıl bir yobazlıktır? Ben, sizin sözde vatan sevginizden bu vatana daha çok aşığım.
Nesini eleştireceksin anlamadım ki? Eleştirilecek bişeyi yokken neyi? Müslüman diye bir kimlik olmaz. Hıristiyan diye de bir kimlik olmaz, ateist diye de. inanç herkes özgürdür. Bunu bir topluluğa mal edemezsin. Bununla toplum mühendisliği yapamazsın. Herşeyden önce eleştirel düşünmeyi-en azından kendisinin eleştirilmesi konusunda- yasaklayan bir sistemi kitleselleştirip herkes eşit dozda katılımcı olsun diyemezsin. Metafizik bir ayrıntıdır din ve öyle de kalmalıdır. Senin dinden anladığınla, dindar tanımınla işidçinin ki aynı değil ki. Herkese göre her zaman değişen bişeyi kimlik ayracı olarak kullanmak aptalca değil mi? Din değişir, değiştirilir, değiştirilebilir. Milliyet değişmez. Ben artık ingiliz olucam diyemezsin. Kimsenin kimseyi uzaklaştırdığı yok dinden. Ama dini de eleştirel olarak değerlendirebilmeye fırsat tanımıştır Atatürk. Saçma bulan, ikna olmayan insanlar sahtekar gibi dindar görünmek zorunda değiller istemeyen inanmaz. Bu özgürlüğü getirmiş. Iyi ki de getirmiş. Yatın kalkın şükredin atamıza. Ya da gelin 30 sene evvel irandan kaçmış komşumuzu dinleyin. Kafasına vura vura camiye nasıl götürüldüğünü anlatsın size.