bugün

atatürk düşmanları ve sözde objektif, özde bölücüler tarafından son yılların moda olarak kullanılan karşı argüman.

ne diyorlar? "abicim atatürk de senin benim gibi insandı. onu böyle tanrılaştırıyorsunuz, mükemmel bir varlıkmış gibi gösteriyorsunuz. sizin yaptığınız kör bir fanatizmden başka bir şey değil" diyorlar. atatürk'ü ne zaman övsek, yaptığı bir şeyden ne zaman bahsetsek, ağzımızdan ne zaman atatürk lafı çıksa "aaa kör fanatik lan bu!" diye konuşuyorlar hemen.

peki, güzel; şimdi bir bakalım, bu adam neler yapmış?

- trablusgarp'a yanında tek kurşun olmadan üç dört tane milliyetçi subayla gidip yerel halkı örgütlemiş ve yoktan karşı bir direniş yaratmış.

- çanakkale'de yaptıklarını buraya yazsam sığmaz. adam, verdiği kararlarla çarlık rusyası'nın tarihe gömülmesinde çok büyük pay sahibidir. "ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum!" dediği an çarlık rusyası'nın yıkıldığı andır. bu emirden sonra siper alan bir manga askeri gören ingiliz tugayı ilerleyişini durdurmuş ve onlar da siper almıştır. bu da takviye kuvvet için yeterli zamanı kazandırmıştır bize. sonrasını zaten biliyorsunuz.

- yıldırım ordularına emir komuta ettiği süre içerisinde güneydoğu'daki ingiliz ilerleyişini durdurmuştur.

- kurtuluş savaşı için halkı örgütlemiştir.

- propagandanın, aldatmanın alasını yapmıştır. türk orduları büyük taarruza giderken, öyle bir haber yaymıştır ki, yunan ordusu komutanı bile atatürk'ü konya'daki bir futbol maçına gitti diye bilmiştir.

- ingilizinden fransızına tüm güçlü ülkelerin, 7 yılda yarılamaz dediği cepheyi, senin benim akıl edemeyeceğimiz taktiklerle 7 saatte yarmış, 7 günde düşman ordusunu dağıtıp 14. günde denize dökmüştür.

- koskoca bir milletin yüzyıllardır uyguladığı sosyal sistemi, bir kaç yılda değiştirmiş ve benimsetmiştir inkılaplarıyla.

- hitler hakkında yaptığı tespit, ileri görüşlülük açısından ele aldığımızda korkutucu derecede sağlamdır. "hitler vasıfsız bir onbaşıdan başka bir şey değildir. sırası geldiğinde milyonları ölüme sürmekten çekinmeyecektir."

-hele ki ikinci dünya savaşı hakkında yaptığı tespiti bugün yapabilecek birisi tanımıyorum. "versay anlaşması 1. dünya savaşı'nı hazırlayan nedenlerin hiç birini ortadan kaldırmamış, aksine dünün başlıca rakipleri arasındaki uçurumu daha fazla derinleştirmiştir. galip devletler yenilenlere barış koşullarını zorla kabul ettirirken bu ülkelerin etnik, jeopolitik ve ekonomik özelliklerini dikkate almamışlar, yalnız düşmanlık duygularının üzerinde durmuşlardır. böylelikle de bugün içinde yaşadığımız barış, ateşkesten öteye gidememiştir. bence dün olduğu gibi yarın da avrupa'nın kaderi almanya'nın tutumuna bağlı kalacaktır."

şimdi bunları yapan ve tüm bunları yapmak için kendi dünyevi zevklerinden feragat eden bir adamı sevmek, ona hayran olmak yanlış mıdır? kesinlikle hayır. bu sevgiyi abartanlar yok mu? elbette var. insanoğlunun sürekli gelişen ve dünyanın sürekli değişen birer olgu olduklarını kabul etmeyip kapısını yeniliklere kapatan, sürekli aynı düşünceler içinde dönüp dolaşan insan elbette bir süre sonra kendi dünya görüşünün içinde hapsolup, o görüşün dışında kalan her şeyi reddedecektir. böyle bir sevgiyi atatürk de reddediyor zaten. ama sırf böyle bir azınlık var diye, büyük bir çoğunluğu atatürk fanatizmiyle yaftalamak, azınlıktan genelleme yapmanın dik alasıdır. yanlıştır.

sonuç olarak atatürk, milleti uğruna yapmış olduğu her şey ile türk milletinin en büyük kahramanıdır. huzur içinde yatsın.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar