başlığın tam hali, "atatürk köy düğünlerine denk geldiğinde ceketini fırlatır atar doğal neşesiyle halay çekerdi" şeklindedir halay başı kardeşlerim.

usta kalemşör, silahşör, kıladyatör, triportör, monitör, dedantör, kenar, köşe yazarı yozdilimizin kitab-ı şerifinde geçen, paşamızın köy düyünlerinde neşeyle halay çektiyini ifade eden sözleri.

yalnız, "neşeyle halay çekiyor" derken neşe, neşe adında bir kadın deyil. yanlışlık olmasın. her neyse, paşamızın ne kadar da neşeli bir mizaca sayip olduğunun kanıtı bu sanırım.

yakışıyor da zaten, resimdeki fotoğrafında halay çekerken ki yüz ifadesi de ne kadan neşeli olduğunun kanıtı. paşam benim yha. hem nasıl neşeli olmasın ki. memleket kurtarılmış. ingilizler geldikleri gibi gitmiş.

yabozlar birer birer asılmıştı. (asılmaktan kastım idam haa)

e tabiy doğal olarak geriye bunu kutlamak kalmıştı. gerçi köylü falan beni bozuyor ama, neyse olsun. foturaftaki köylüler biraz elit gibi.

keşke ben de o yıllarda yaşamış, köy düyünlerine katılmış olsaydım. ne güsel olurdu, hee ben halay çekmez sirtaki oynardım o ayrı tabiy. evet.

görsel
atanın iyi harmandalı oynamasından ortaya çıkan çarpıcı gerçektir. evet..