bugün

evet efendim...

öncelikle allah diye bağıran aslanı bilmeyenler yoktur. bu bir kıyamet alametidir. hayvanlar insanlarla konuşacak, onlara unuttuklarını rabbini hatırlatacaktır.

geçenlerde aklımda yüce allah bir aslan nasıl bir dil vermiş, bu şekilde bize rabbimizi hatırlattı diye düşünüyordum. o esnada otobüse binen ak partili bir arkadaşımı gördüm.
otobüsle geçerken sol tarafıma baktığımda işçiler halay çekiyor, hey hey hey be hey dürzüüüleeer diye şarkılar söylüyorlardı. bir takım sol partiler ise ellerinde şarap kadehlerini, son model lüks ciplerinin bagaj kapaklarının üstüne koymuş, alkış ve tempo tutarken şuh kahkahalar atıyorlardı.

işçilerden biri kendini yakmaya yeltenince, o şarap içenlerden birisinin ağzını okudum. tutun lan yakmasın, piyonumuz kaçacak dedi.

her neyse arkadaşımla hayvanat bahçesine uğrayalım dedik. hem de bakalım kıyamet kopacak mı? allah diye bağıran aslandan sonra, yüce allah bize bir işaret daha verecek mi? dedik.

hayvanat bahçesine geldiğimizde, aslanların olduğu bölüme doğru ilerledik. tam o esnada aslan haykırıyor, bazı gençler ise tempo tutarak; allah'ım mucizee, bizle iletişime geçiyor derken, bir yandan da atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor, uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor adlı bir şarkı söylüyorlardı.

dikkat ettiğimde aslan RaaaTaaatüüüürkkkRrR diye bağırdığını farkettim. aslanlar bile atatürk'ün büyüklüğünü anlamış, bazı vurdumduymaz insanlar hala onun üstünden ilgi çekmeye çalışıyorlardı. yazıklar olsun deyip, aslanın bakıcısıyla kafese girerek, afferin oğlum diyerek başını okşadım.

geri dönerken, arkadaşım; vay be abi, atatürk ne kadar büyükmüş dedi. ben de -ya abicim bence olmaz böyle şeyler, boğazına bir şey takılmıştır hayvanın dedim.
türk askerleridir. her biri aslan parçasıdır.
ağır kemalisttir.
kemalist olmayandır. her türk gencinin üzerine düşen davranıştır.
türk askeridir. her türk askeri bir arslandır vatan savunmasında. ha şimdi böyle bir tanımla bırakmamak bu cümleyi. şu sözlüğe binlerce kez teşekkür ediyorum. bu ülkede kimi kesimlerin, kimilerinin ne denli ikiyüzlü olduğunu önümüze seriyor. ne denli saygısız, ne denli kötü niyetli olduğunu ortaya çıkarmasına yarıyor, biz de ona göre hazırlanıyoruz vakti gelince ne yapacağımıza. ha ne diyordum? kötü niyetli, ikiyüzlü insanlar diyordum. bu insanlar -insan dedim kızmayın- her şeyi kendilerine yorumlamaya bayılırlar. türban nedeniyle üniversiteye giremeyen bir kızı "bu mu laiklik anlayışınız" diyerek sembolleştirirler, ama işlerine gelmedi mi "atatürk'ü putlaştırmayın" derler. sana ne lan? sanan ne yavvvvvvşak. bak üstüne basa basa söylüyorum, yavşak diyorum. madem laiklikten yanasınız bu kadar size ne kardeşim. isteyen atatürk'e tapar, isterse buz devrindeki sid'e tapar. hani din ve vicdan özgürlüğü? kendi cumhuriyetimi geçtim kendi dinim için sizden zararlıları yok. bağlayın ayağınıza bir kaya atın kendinizi köprüden lütfen. 20,30 artık kaç yıllık bir hayatınız varsa bari bu sefer tükettiğiniz oksijeni iyi bir şey için harcayın.
(bkz: allah diyen aslan)
izmirdeki herhangi bir hayvanat bahçesinde bulunabilecek aslandır efendim.
çarpıldığı için bağırması muhtemel aslandır.