bugün

Astsubaylar, Astsubay Başçavuş rütbesi süresi bitince emekliye sevk edilir. Emekli olmayıp devam edenlere kademe verilir. Rütbe işareti sağ kolun bileğine yakın dikdörtgen çizgidir.
20 seneyi aşkın bir süredir astsubaylık yapar ve en sonunda kademe alır,21 yaşında yeni mezun bir tegmen gelir ve onca yıllık emekleri hiçe sayarak bu kademeli taşşaklı bu astsubaya emir verip kendisinin bir an önce emekliye ayrılmasını saglar.

(bkz: emir demiri keser)
en yüksek astsubay rütbesi. çok taşaklı bir rütbedir. kıdem ve kademe sahibidir.
Parayı ganyanda atyarışında yemiş o yüzden emekli olup siktirip gidemeyen adam rütbesi.
Lan aklı olan mecburisi bitince durur mu o işte yolunu yapmayan astsubay emeklisi mi var?
Ordinaryüs gibi birşeydir. Yüzbaşıya kadar subay ekibinin abi-dayı demeden kendini alamadığı yaşlı başlı rütbesi.
Bazı yazarların abilerinin de içinde bulunduğu askeri kıdem.
emekli olasım yok yaştan ediyorsanız edinde yoluma bakayım rütmesidir.
iLKER başbuğ paşa şöyle anlatıyordu : "bizim akademide de öğrettiğimiz ve benim de yaptığım şudur: uzman çavuşundan subayların herbirine fikir hakkı tanırım ve görüşlerini alırım. Sonrasında karar aşaması olur ve ondan sonra itiraz olmaz."
(K: 30 ağustos-ilber ortaylı müşterek program)

Abi denilmez ve denilmemeli fakat komutan astlarının fikirlerine önem vermeli ve görüş alış verişinde bulunmalıdır.

Ben demiyorum eski genel kurmay başkanı söylüyor ve harp akademisi derslerinde de bunlar öğretiliyor.
25. Yılını doldurmuş astsubaydır
Ama rütbesi görünüm olarak kıdemli başçavuş rütbesiyle aynıdır.