bugün

değişik bir ruh haline sahip insandır.
askerlik bitmiştir. postallar çıkmış, kamuflajlar bırakılmış, normal hayata dönülmüştür. ancak söz konusu edilen kişi nasıl bir zihniyete sahipse düzenli aralıklarla gider askerdeki üstlerine telefon açar. hal hatır sorar, kendisini hala asker ocağının bir parçası olarak görür. kişinin asker arkadaşlarını araması tabi ki güzel ve anlamlıdır ancak üstlerini arayan insan ziyadesiyle gereksiz bir hareket yapmaktadır. tezkere alınacağı gün üstlerle helalleşmek kâfidir.
belasını arayan insan olarak tanımlayabiliriz.
ya dövmek ya da elini öpmek için aramaktadır.*
komutanın iyiliğinden doğabilecek bir hadise. bir komutan askeri tarafından aranıyorsa o kesinlikle iyi bir komutandır.
rahmetli büyükbabam emekli astsubaydı. zamanında görev yaparken kütahyalı* bir asker varmış. garip, yalnız, temiz bir çocuk. büyükbabam ona çok babalık yapmış. korumuş kollamış, parası yoksa para vermiş çocuğa. tabii asker ise minnettar komutanına.. aradan yıllar geçti ihsan başçavuş* emekli oldu, torun sahibi oldu.* babam zorla traş olmaya berber recep'e götürürdü beni. bir hizmet bir hizmet. sanırsınız amcam, o kadar iyi bir adam. anlattığım asker oymuş sonradan öğrendim.
yıllar sonra büyükbabama akciğer kanseri teşhisi kondu. kısa bir zamanda da tedavi faydasız kaldı. gata'dan yolladılar onu kütahya'ya "artık bizim yapabileceğimiz birşey yok, son günlerinde yakınlarıyla beraber olsun" diyerek. hastanede yatarken saçı sakalı uzamış adamcağızın. hemen berber recep geldi, biz çağırmadığımız halde. hem ziyarete hem de komutanını son kez traş etmeye.

işte vefalı komutanına vefa borcunu ödemek böyle birşey olsa gerek. seneye ben de askerim.* umarım benim de büyükbabam gibi bir komutanım olur, ben de vefa borcumu ödeyebilirim..
dün dündür bugün bugündür prensibi edinmemiş kişidir.
o bu değilde askerden sonra,çok kitap okumaya başlamış,sonrasında antimilitarist bir insan olmuşsa,komutanınıda aynı yola sokmak için arıyorsa,askerde yediği dayağın,bir kaç katını yiyecek insan.

tanım;arayan belasını da bulur,mevlasını da.
gereksiz ve anlamı olmayan, çocukça bir hareket yapan insandır. 20 yaşını geçmiş ama hala büyümemiştir.
EMiRLE DEMiRDEN ÖTESi BiR MUHABBETi ;NASIL OLMUŞSA; OLMUŞSA ARAYABiLiR. MAHSURU YOKTUR.
AMA ÜNiFORMA VE RÜTBE OLDUĞU VE BULDUĞU MEKANLA, BAĞ KURMAYA ÇALIŞIYORSA ÇOK YALNIZDIR ÇOK.